Bytové domy – dědictví minulosti, které můžeme změnit

Bydlení lodžie
Bytové domy – dědictví minulosti, které můžeme změnit

Během totality panelové domy ve státech východního bloku rostly jako houby po dešti. Dnes ty nejstarší mají více než půl století.

I zděné bytové domy staršího data jsou u nás v hojném počtu. Potřeba kvalitního a příjemného bydlení vede majitele k rekonstrukcím. Výměna oken, zateplení, nová fasáda, modernizace výtahu, schodiště …

Ruku v ruce se řeší s těmito úpravami i výměna původních, nevyhovujících ocelových balkonů. Majitelé bytů v panelových i zděných domech ví, že každé zvětšení bytového prostoru je pro ně přínosem a změna by měla pochopitelně vést k lepšímu. I to je jeden z důvodů, proč se staré balkony nahrazují moderními lodžiemi, které mají větší plochu a mohou být využity pro bydlení lépe. Například i jako originální zimní zahrada, třeba s houpací sítí.

Jaký je rozdíl mezi lodžií a balkonem?

Lodžie je otevřený prostor v budově, vede do exteriéru, je oddělen zábradlím, sloupy, arkádou. Tak praví slovník naučný.

Od balkonu se liší především nosnými stěnami po stranách. Je bezpečnější, moderní nové lodžie mají obdelníkový půdorys. Plocha může mít zkosené venkovní rohy. Dobře se tak přizpůsobí vzhledu panelového či zděného domu. Železné nebo ocelové zábradlí se skleněnou výplní (tvrzené sklo) dodá přírodní světlo. Ale i betonové zábradlí je stále v oblibě, vytvoří zase soukromí. Vyměnit starý balkon za novou moderní lodžii je možné v rámci celé rekonstrukce domu, před zateplováním. Ale i po těchto úpravách ještě není pozdě, změna se dá provést i po zateplení.

Lodžie mají běžné rozměry 3,6 x 1,5 m/ 3,18 x 1,5 m/ 4,2 x 1,5 m. Tak velká plocha už se dá dobře využít. Na zem se položí dlažba, posezení z nového zahradního nábytku nebo zrenovované truhly po babičce. Pokud je prostor zasklený, bude se tu dobře dařit květinám a to i v zimě. Pak si s klidem vypijete první ranní kávu v příjemně prosvětlené lodžii…

Zdroj: www.fimont.cz