Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.bydleti.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Azbest nejen ve stoupačkách panelových domů - bydleti.cz

Azbest nejen ve stoupačkách panelových domů

stoupačky
Azbest nejen ve stoupačkách panelových domů

Přestože se azbest již ve stavebnictví nepoužívá, je stále přítomen v mnoha nájemních objektech postavených před rokem 1980. Izolace, stoupačky, stropy, střechy, příčky a třeba i protipožární omítky jsou jen několika příklady běžných materiálů obsahujících azbest ve starších budovách.

Dokud je azbest neporušený, nejedná se o zdravotní riziko

Rekonstrukcí nebo jiným narušením struktury budovy nebo jejího příslušenství (například proražení díry ve zdi) se však mohou uvolnit azbestová vlákna do vzduchu. Jejich vdechnutí nebo požití těchto vláken může způsobit mezoteliom a další vážné zdravotní problémy. Proto VŽDY pro práci s azbestem volejte odborníky!!!

Povinnosti majitele informovat o přítomnosti azbestu v bytě

Správa bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (OSHA) zajišťuje, že vlastníci budov postavených před rokem 1981 jsou zodpovědní za lokalizaci jakéhokoli existujícího azbestu. Vzhledem k tomu, že azbest byl ve stavebnictví používán tak často, jak jen to šlo, díky jeho tenkrát bezchybným vlastnostem, není možné vědět, kde a kolik ho bylo použito.

Proto je na vašem pronajímateli, aby vás informoval o jakékoli přítomnosti azbestu, provedl nezbytné kontroly a v případě potřeby škodlivý azbest odstranil.

Pokud se váš pronajímatel snaží renovovat nemovitost, ve které žijete, máte právo se zeptat, zda uzavírá smlouvu se společností na odstraňování azbestu, a požádat o kopii této dokumentace.

To, že azbest je ale přítomen v pronájmu, ve kterém bydlíte, neznamená, že je majitel ze zákona povinen jej odstranit. Pokud azbestu nehrozí, že se poškodí nebo naruší a dostane se tak do vzduchu, zákon nevyžaduje jeho odstranění.

Stát však může vyžadovat, aby pronajímatelé v určitých situacích otestovali či odhalili přítomnost azbestu a dokonce, aby ho odstranili - v mnoha zemích je totiž zakázaný, díky zdravotním rizikům, které může způsobit, a to včetně České republiky.

Při rekonstrukcích a demolicích platí pro práci s azbestem přísná pravidla

Odstranění, výměnu a revitalizaci stoupaček s obsahem azbestu provádí společnost EKOLSAN formou „práce na klíč“, a to včetně administrativních úkonů spojených s nakládáním a uskladněním likvidovaného azbestu.

Zároveň provádí demontáže starých stoupaček s obsahem azbestu, jejich neutralizaci, převoz, likvidaci nebo uskladnění na skládkách určených a schválených pro skladování materiálů s obsahem azbestu, jako jsou právě stoupačky a azbestové roury.

EKOLSAN provádí i montáž nových stoupaček z materiálů bez obsahu azbestu.

Společnost EKOLSAN

Jakékoliv dotazy nebo zadání výběrových řízení či cenové nabídky týkající se odstranění a výměny azbestových stoupaček je možno směřovat na telefonní číslo společnosti EKOLSAN +420 775 705 447, e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo zaslat prostřednictvím poptávkového formuláře uvedeného na webových stránkách společnosti EKOLSAN www.ekolsan.cz/stoupacky.