Víte, že se o vysavač musíte starat? Co pravidelně čistit a kontrolovat?

vysavač
Víte, že se o vysavač musíte starat? Co pravidelně čistit a kontrolovat?

Ať už se chystáte na velký jarní úklid nebo úklid před Vánoci, je dobré mít na to vysavač připravený. I mezi pravidelným úklidem je dobré čas od času stav vysavače zkontrolovat. A na co se zaměřit?


Sáčky do vysavače


U sáčkových vysavačů zkontrolujte plnost sáčku a také jestli není roztržený. Také zkontrolujte zásobu sáčků, aby se Vám nestalo, že poslední sáček do vysavače vyhodíte a nebudete jej mít čím nahradit.


Mikrofiltr

U sáčkových filtrů měňte mikrofiltr vždy s novým balením sáčkům, mikrofiltr bývá ve většině případů součástí balení sáčků. U bezsáčkových vysavačů je to složitější, žádný univerzální návod jak často mikrofiltr měnit, neexistuje. Je proto nutné mikrofiltr občas zkontrolovat a vyměnit jej dle individuální potřeby.

HEPA filtr


HEPA filtr je vždy umístěn na výstupu vzduchu z vysavače, ale pozor – někdy je jich ve vysavači více. Vše je uvedeno v návodu k vysavači. HEPA filtr vyjměte z vysavače a zkontrolujte, zda není roztržený či jinak mechanicky poškozený. V takovém případě jej ihned vyměňte. HEPA filtr vyměňte i pokud je silně znečištěný, protože znečištěný HEPA filtr brání výstupu vzduchu z vysavače a namáhá tak motor vysavače.


Pokud je HEPA filtr znečištěný jen mírně, omeťte ho jemným kartáčkem nebo jej profoukněte stlačeným vzduchem v opačném směru, než vychází vzduch z vysavače. Některé HEPA filtry jsou omyvatelné, můžete je tedy jemně omýt pod tekoucí vodou. V takovém případě je důležité nechat filtr řádně proschnout a nikdy jej nevracet mokrý do vysavače. Také jej nesušte v troubě nebo na horkém radiátoru, filtr se může zkroutit a nebylo by možné jej znovu použít. Ani omyvatelný však nevydrží věčně a je nutné ho časem vyměnit. Výrobci doporučují HEPA filtr vyměnit po třetím umytí.

Příslušenství k vysavači


Věnujte pozornost také příslušenství, bez kterého se u vysávání neobejdete – hadici, trubce a hubici. Hadice vysavače by neměla být poškozená ani ucpaná, vysávání s takovou hadicí by bylo obtížné. Také teleskopická trubka by měla být v pořádku, neměla by se sama zkracovat a měla by přesně padnout k hadici i hubici.


Zkontrolujte také stav hubic. Vyčistěte rotační kartáč u hubic určených na vysávání koberců. Především namotané vlasy a dlouhé nitě z kartáče odstraňte, na pomoc si můžete vzít i malé nůžky. Při čištění rotačního kartáče zkontrolujte také jeho osu, zda na ní nejsou namotané vlasy a vlákna. Čistý rotační kartáč se bude lépe točit a nebude se zadrhávat. U všech hubic pak také zkontrolujte osy koleček a odstraňte z nich namotané nečistoty, s hladkým pojezdem hubic po povrchu vám půjde úklid lépe od ruky.

Všechny tyto drobnosti vám usnadní při vysávání a úklidu práci a ušetří vám i spoustu času. Proto kontrolu a čistění vysavače nepodceňujte!