Jaký potah zvolit na sedačku, aby dlouho sloužila

potah
Jaký potah zvolit na sedačku, aby dlouho sloužila

Chcete si koupit novou sedací soupravu nebo nechat přečalounit tu starou? Pak si předem dobře promyslete, jaký zvolit materiál potahu. Na rozdíl od velikosti a designu sedačky, které volíme logicky podle prostoru a vkusu, jde totiž o poměrně komplikovanou volbu, jež by měla zohlednit hned několik vlivů.

Předně je třeba si ujasnit, jak často a kým bude pohovka využívána. Trávíte každý večer čas v obýváku sledováním filmů nebo třeba čtením? Pořádáte často sedánky s přáteli? Nebo na to nemáte čas a gauč je pro vás synonymem neděle, kdy si konečně můžete dáchnout? A dále: máte doma domácí mazlíčky nebo dokonce divokou zvěř (ano, myslíme tím děti)?

Odpovědi na tyto otázky by vám měly ujasnit, zda potřebujete opravdu odolný potahový materiál, který půjde snadno vyčistit, nebo si můžete dovolit vybírat spíše podle vkusu a designu.

Kůže není bezúdržbová

Kožené potahy jsou stále velmi populární, protože působí luxusním a elegantním dojmem. Hodí se jak do moderního, tak i klasicky laděného interiéru, na výběr je z mnoha odstínů a barev. Všeobecně jsou kožené sedací soupravy vychvalované pro svoji dlouhověkost a snadnou údržbu - nečistoty jednoduše otřete mokrým hadrem.

Ale pozor, nejsou zcela bezúdržbové, jak se vám možná budou někteří prodejci snažit namluvit! Aby kůže byla funkční a trvanlivá, je potřeba ji jednou za pár měsíců ošetřit speciálním voskem, který zabraňuje vysychání a popraskání potahu. Pokud chcete nakoupit u léty prověřeného prodejce, který vám o materiálu potahu řekne vše potřebné, zkuste třeba kožené sedačky od Bytcentrum.

Látkové potahy sedaček

Při výběru koženého potahu nás nečeká tolik různých druhů, jako u látkového. Pod tímto pojmem se totiž může skrývat nepřeberné množství materiálů různých kvalit. Víc než o to, zda je potah vyroben z bavlny, mikroplyše nebo jiných umělých vláken, se zaměřte na čísla.

A nemyslíme teď jen cenovku, ale hlavně číselný údaj, který vyjadřuje počet tzv. cyklů Martindale. Ten se odvíjí od laboratorního testování, kdy po látce přejíždí těžký válec a počítá se, kolik cyklů vydrží až do roztrhání. Zkrátka a dobře čím vyšší číslo, tím by měl být potah odolnější. Některé látky vydrží několik desítek tisíc cyklů Martindale, zatímco ty velmi kvalitní odolaly přes 100 000 protočení válce.

Důležitá je také povrchová úprava látkového potahu, díky které se dnes už tolik nestane, když na sedačku vylijete kávu nebo víno. Technologie jako Nanowel nebo Aquaclean například značí ošetření teflonem, díky kterému kapalina nevsákne do látky, ale sklouzne po něm. Také pokud máte doma zvířata, je povrchová úprava nutností.