Tepelná čerpadla a nekalé obchodní praktiky. Co je SCOP, COP a co hlučnost.

čerpadla
Tepelná čerpadla a nekalé obchodní praktiky. Co je SCOP, COP a co hlučnost.

Nekalé praktiky se užívají stále více.  Nedá se říci, že by drahé a kvalitní značky tepelných čerpadel neužívaly nekalé obchodní praktiky. Často je to právě naopak. 

Drahá značka dokoupí lacinou "čínu"" pro doplnění sortimentu tepelných čerpadel za 2, dá cenu 100 slevu 50 a zákazník je happy, že má výbornou cenu a přitom značku.  Pro jistotu navíc někteří prodejci méně kvalitní "číny" používají nekalé obchodní praktiky a laciný málo účinný výrobek pak vypadá jako špičkové vysoce účinné tepelné čerpadlo. Zákazník pak bývá překvapen, když mu pak přijde faktura za elektřinu, nebo marně hledá servis i u rádoby českých výrobců. 

Jak se v této problematice snadno orientovat?  Není to nic složitého, zná to každý dodavatel tepelných čerpadel. Asociace dovozců a výrobců tepelných čerpadel Nekalé obchodní praktiky při prodejích tepelných čerpadel zařadila i do zkušebních otázek zkušebních testů u zkoušek, které dodavatelé tepelných čerpadel musí periodicky absolvovat.  Pokud chtějí, mohou vám tedy snadno poradit.  Pokud chtějí. 

COP

Tato veličina udává účinnost tepelného čerpadla při daných teplotách.  Třeba A7/ W35   znamená, výkon a účinnost tepelného čerpadla vzduch voda při venkovním vzduchu + 7°C a vodě do radiátorů + 35 °C. Stalo se mi, asi před 18 lety, že jsem vyřídil dotaci, tehdy asi 130, nebo 180 000 Kč na novostavbu na tepelné čerpadlo vzduch voda u Jičína. Udělal jsem jim nabídku na tepelné čerpadlo, tehdy Tempstar, 2 x 12 kW.  Protože to byla velká novostavba. Rozhodli se pro konkurenční nabídku o 100 000,- Kč levnější, od člověka kterého znám. Mně se to pak, po spuštění a roce provozu dostalo na stůl, abych to jako energetický auditor vyhodnotil. On jim tam prodal tepelné čerpadlo 1 x 12 kW, ale uvedl, že výkon je  při teplotě + 18 °C  venkovního vzduchu 24 kW.  Tedy byl o 100 000 Kč levnější, než Sýkora a získal zakázku. Ve skutečnosti dodal 2 x menší tepelné čerpadlo.  Výkon a účinnost tepelného čerpadla se s rostoucími teplotami mění. Není to jako plynový kotel, který má třeba 28 kW stále.

Protože tehdy různí výrobci básnili různé výkony a účinnosti, Asociace   dovozců a výrobců tepelných čerpadel rozhodla, že výkon se vždy musí udávat při teplotách, aby nedocházelo ke klamání zákazníka. COP je pak účinnost, topný faktor. Například nejúčinnější tepelné čerpadlo na trhu má dnes COP 5,2   7 / 35°C včetně energie na odtávání, nemá kupodivu ale nejlepší SCOP, protože výrobce nepřistoupil na hru s čísly. 

SCOP

Sezonní   topný faktor. Tento způsob porovnání byl vybrán, aby byl přesnější pro porovnání účinnosti tepelného čerpadla během celé topné sezony. Jenže na trh přišla tepelná čerpadla s měniči. tedy tepelná čerpadla mění výkon a tím i účinnost. 

A pak už je to jen na tom, jaké kdo vloží parametry do vzorce. Nejsnadnější je,  dát účinnost tepelného čerpadla při nejnižším možném výkonu a ejhle, nejlevnější čínská tepelná čerpadla dosahují špičkových parametrů, které nikdy v provozu nedosáhnete.  Právě proto mají výrobci na svých stránkách uvádět výpočet SCOP.  Jak k tomu dospěli. 

Hlučnost

Stejné je to s hlučností. Deklaruje se hlučnost při nejnižších otáčkách a laciná tepelná čerpadla - rachoťáky, mají pak tabulkově velmi, velmi nízkou hlučnost.  Dimenzování výkonu tepelného čerpadla. Rakušané se nám Čechům vždy smáli: "Prodáte zákazníkovi tepelné čerpadlo a nutíte ho v zimě topit elektrokotlem."  Protože v České republice se dříve tepelná čerpadla hodně poddimenzovávala.  Ono je to nevýhodné i pro energetiku, jako takovou:  Je rozdíl, když máte půl milionu rodinných domků s tepelnými čerpadly, která v zimě netopí a musíte zapnout   na těch 21 dnů tuhých mrazů 12 kW elektrický kotel, tak kvůli těm 21 dnům  si můžete postavit druhý Temelín.  Fyzika je fyzika. 

Dimenzování primárního zdroje tepelného čerpadla

Některé firmy dávají na 14 kW tepelné čerpadlo 1 600 m PE potrubí DN 32 do země, jiné jen 400 m.  Je jasné, že pokud máte nedostatečný zemní kolektor, spadnou vám v zimě teploty teplonosné kapaliny dolů, spadne i výkon a účinnost tepelných čerpadel.  Pokud současně máte tepelné čerpadlo poddimenzované, tak vám celou zimu topí jen elektrokotel.  Na značce tepelného čerpadla opět nezáleží. 

Záruky 

Jeden z dodavatelů nabízí záruku na kompresor " na to železo" jak opatrně říká, 10 let.   Ovšem už vám zapomene říci, že měnič ke kompresoru je dražší, než kompresor, dále musíte platit chladivo, filtrdehydrátor , 2 výjezdy - čištění   a podobně.  I můj soused má poměrně drahé a kvalitní nerezové tepelné čerpadlo vzduch voda a za servis, nazvali ho rekonstrukcí, mu udělali nabídku 250 000,- Kč tak se na to vykašlal a topí plynem.  Daleko lepší je mít záruku 7 let na všechno, ideálně online diagnostika zdarma s plnou diagnostikou chladivového okruhu.   Víte všechno předem, než jedete na servis, pokud se vám to nepodaří opravit online. 

Náklady na servis , dostupnost servisu   

U servisu jde o dostupnost cenovou a dostupnost technickou.  Nedávno jsem viděl fakturu jedné znojemské firmy za chladírenské práce 60 EUR/ hodinu arbeit, 60 EUR Wegzeit – tedy čas při dopravě, Zrovna tak se jedna firma z Prahy účtovala jen cestovní výdaje do Krkonoš a zpět 14 000,- Kč.  Firmy , které nemají servisáky,  napíšou oprava výměnným způsobem, takže vám prodají druhé nové tepelné čerpadlo, nebo dělají výměnu kaltenmodulu, který je jen o málo levnější, než nové tepelné čerpadlo. A to jsou ještě ty lepší případy, některé firmy vám rovnou řeknou, že na servis nejedou, protože mají třeba právě ve firmě covid. 

Fyzikálně nesmyslné vlastnosti tepelných čerpadel 

Někteří dodavatelé uvádějí úplně nesmyslné parametry.  Třeba topný faktor 6,5   u tepelného čerpadla vzduch voda špičkové japonské kvality, který neklesá do minus 15°C.  Snadno si můžete "vygooglit" , že jde o podvod.

Kontrola fakturou 

Jak vidíte, není to úplně snadné, orientovat se v oblasti tepelných čerpadel. Proto existuje   jednoduchá kontrola fakturou.  Ukažte, kolik protopíte peněz. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora

Zdroj: www.masterenergy.cz