Rozsviťte svůj dům a zahradu

dům
Rozsviťte svůj dům a zahradu

Když byl syn malý, hrávali jsme spolu před Vánoci hru „na světýlka“. Na každé procházce nebo při cestě autem dostal ten, kdo uviděl někde jako první vánočně osvětlenou zahradu nebo okno, bod. Tehdy to šlo, protože vánoční osvětlení bylo tak trochu luxusem. Dnes už bychom se neměli šanci dopočítat všech bodů, protože modrá, bílá, zlatá i pestrobarevná světýlka jsou všude. Díky LED technologii je jejich provoz energeticky nenáročný a kdo si pořídí LED osvětlení se solárním napájením, má vánoční osvětlení bez jakéhokoli vlivu na účet za energie. Ale ani vánoční osvětlení zapojené do elektřiny není příliš náročné. Proti klasickým žárovkám spotřebuje o 80 až 90 % méně energie.

Osvětlené zahrady i domy nám nepřestávají dělat radost. Světlo přináší příjemné pocity, takže malí i velcí mají tendenci nad krásnou zahradou se světly tiše i nahlas jásat. Vždyť vánoční osvětlení má nejen mnoho barevných variací, ale i řadu podob. Důležité je vždy dávat pozor, jaké osvětlení je určeno pro venkovní užití, a to platí nejen pro vánoční dekorace, ale také pro světla používaná celoročně. U LED diod je totiž podstatné jejich krytí. Čím nižší je stupeň ochrany, tím méně je světlo zabezpečeno nejen před vlivem vody, ale také prachu a nečistot. Pro použití venku jsou vhodné jen výrobky se stupněm ochrany IP 44.

Populární jsou vánoční závěsy

Kromě klasických a stále oblíbených řetězů v různých barvách a s funkcemi, které je umí střídavě rozsvěcet a zhasnout, řetěz rozblikat, rozsvítit v určenou dobu apod., jsou velmi populární také vánoční závěsy nebo deště, s nimiž můžete pokrýt i velké plochy. Svítí tak celé stěny domů, zábradlí teras a balkonů, nebo pergoly a altánky.

Nové vánoční dekorace

Vánoční dekorace mají každoročně nové prvky. Kdo chce, může mít na zahradě nejrůznější figurky, a to jak mezinárodní, jako je sob, či Santa, tak tradičně české (hvězdy, sněhové vločky, sněhuláci). K dispozici jsou i geometrické tvary, svítící stromky, girlandy nebo vánoční kabely, kterými vyzdobíte cokoli v interiéru i venku. LED svíčky a svícny můžete dát bez obav do pokoje i dětem nebo seniorům, protože na rozdíl od voskových svíček u nich nehrozí požár. Všechny typy vánočních dekorací se vyrábějí v teplé i studené bílé nebo barevné variantě. Stačí si vybrat to, co se vám nejvíc líbí.