5 tipů, jak zabezpečit dům a byt ještě, než vyrazíte na dovolenou

zabezpečení
5 tipů, jak zabezpečit dům a byt ještě, než vyrazíte na dovolenou

Celý rok se těšíme na dovolenou. Až si odpočineme od práce, vypneme hlavu a užijeme si relax u moře nebo túry po horách s nejbližšími. O to větší šok může nastat po návratu domů, kdy na místě donedávna útulné domácnosti najdete vykradený byt či dům. Ačkoliv je často podceňované, zabezpečení domu (resp. zabezpečení bytu) před odjezdem na dovolenou musí mít absolutní prioritu. Poradíme vám, jak na to.

Vykradený byt či dům je zlý sen

Kdo ten pocit nezažil, těžko si jej umí představit. Vracíte se z pohádkové dovolené plní exotických zážitků a vzpomínek. A v tom přijdete na to, že váš dům nebo byt prošel nájezdem zloděje. Drahé spotřebiče, obrazy, designový nábytek, finanční hotovost i auto zaparkované v garáži – všechno je pryč a vy stojíte uprostřed proklatě zlého snu, ze kterého se ne a ne probudit.

Jak se takové noční můře vyhnout, anebo alespoň snížit rizika vloupání a návštěvy nezvaného hosta na minimum?

Zloději chodí ve dne v noci. Ale kudy?

Pro zloděje vykrádající rodinné domy jsou největšími lákadly obrovská francouzská okna, garáže propojené s domem, anglické dvorky a v neposlední řadě zadní vchody, u kterých často zapomínáme na kvalitní zabezpečení. Jinak je tomu u bytů, kam nenechaví a nezvaní hosté vnikají často přímo hlavními dveřmi, anebo v případě nižších pater přes balkony, terasy, lodžie a okna.

Za nejrizikovější regiony v České republice dle statistik platí Praha a Zlínský kraj. Zloději při vloupačce v průměru způsobí škodu za 40 až 55 tisíc korun. Řadíme sem jednak škody na majetku při vloupání (tj. na vstupních dveřích, zámcích a oknech) a jednak hodnotu odcizených věcí.

Nejčastější chyby, které lákají tipaře

„Bohužel pořád spousta lidí nemá kamerové zabezpečení domu ani elektronické zabezpečení bytu. Intuitivně proto chtějí nemovitost alespoň zabednit. Zatáhnou žaluzie, peníze a jiné cennosti zastrkají pod koberec a do jiných skrýší,“ popisuje zkušenosti bezpečnostní agentury TOP security Pavel Mikšátko, její obchodní a technický ředitel. „Takový postup dokážeme do jisté míry pochopit, ale spolehlivou ochranu ani omylem nezajistí. Našim klientům klademe na srdce, že zabedněním bytu či domu navenek přímo upozorňují na to, že v nemovitosti aktuálně nikdo není. Usnadňují tak práci tipařům,“ vysvětluje nejčastější chyby.

„Daleko lepší je jít přesně opačnou cestou. Nechte roztažené závěsy a žaluzie, na zahrádku naaranžujte konev nebo hadici připravenou na zalévání záhonků. Nic nezkazíte, když v některé místnosti s oknem necháte po celou dobu svítit. Spotřeba moderních LED svítidel je zanedbatelná, ale v kombinaci s dalšími náznaky se polo-rozsvícený dům jeví jako aktuálně obývaný,“ doporučuje Pavel Mikšátko.

Nepřítomnost „pána domu“ je patrná i z plné poštovní schránky. Zvlášť v bytových domech, kde jsou schránky malé a plná schránka mezi ostatními na první pohled vyčnívá. Poproste spřáteleného souseda, aby schránku pravidelně vybíral: „Dobré sousedské vztahy se při odjezdu na dovolenou vyplatí. Je-li dům nebo byt napojen na elektronický zabezpečovací systém (EZS), požádejte souseda, aby v případě spuštění alarmu nemovitost alespoň pohledem zkontroloval, a pokud se mu něco nebude zdát, zavolal policii nebo pracovníky bezpečnostní agentury,“ doplňuje Mikšátko. Dle něj je také vhodné alespoň dočasně napojit EZS na pult centrální ochrany (PCO), kdy v případě spuštění alarmu na místo okamžitě vyrazí hlídka bezpečnostní agentury.

5 tipů pro zabezpečení bytu a domu před dovolenou

1. Mluviti stříbro, mlčeti zlato

Pamatujte, že ne každý musí vědět o vašich cestách mimo domov. Je přirozené informovat rodinu a nejbližší přátele. V žádném případě však nedoporučujeme o vašem odjezdu informovat širokou veřejnost na sociálních sítích. Bohužel, Facebook, Instagram apod. v současnosti vládnou světu a pokušení pochlubit se všem „followers“ vyladěnou fotkou z letiště, pláže nebo od bazénu luxusního resortu je obrovské. Uvědomte si, že tak nevědomky upozorňujete nejen své přátele, ale i celý internet na to, že vaše obydlí je dočasně bez dozoru. Zvlášť v případě otevřených (nesoukromých) profilů, kde ani nemůžete mít přehled o všech, kteří vás sledují.

Zvažte, zda není lepší s publikací fotek a videí z dovolené počkat, až budete zase doma. Věřte, že fotka z egyptské pláže nebo z lesa uprostřed Českého Švýcarska vzbudí naprosto stejný ohlas a sklidí stejný počet lajků, ať už ji přidáte „živě“ přímo z místa dovolené, nebo až po návratu z pohodlí vašeho obýváku.

2. Pozor na to, jak dům nebo byt působí navenek

Jak již výše zaznělo, dbejte na vizuální stránku a zaměřte se, aby cizí člověk na první pohled nepoznal, že jste pryč. Vyhněte se zataženým žaluziím, zavřeným okenicím a zabedněným dveřím. Naopak můžete po zahradě pohodit předměty zanedbatelné hodnoty, které budí dojem, že jste si během práce na zahrádce pouze odskočili dovnitř na svačinu nebo šli přebalit dítě. Na zahrádce můžete nechat kyblík s plevelem, dětskou hračku na písek, pohozené pracovní rukavice nebo utěrku na nádobí pověšenou na šňůře na prádlo.

Naopak cennější věci typu motorové pily a sekačky na trávu ukliďte „pod zámek“. Dražší věci z kůlny s jednoduchým visacím zámkem raději přenoste do garáže nebo technické místnosti v domě, na který dohlíží elektronické zabezpečovací systémy nebo alespoň kamerové systémy.

Schováváte si pro všechny případy rezervní klíč pod rohožkou, v květináči nebo v poštovní schránce? Ani během vaší přítomnosti doma to není dobrý nápad. Tím spíš v okamžiku, kdy na několik dní, nebo dokonce týdnů zmizíte za zábavou. Zloději nejsou „za zelena utržení“ a prohledání několika nejčastějších schovávaček je pro ně rutinou.

3. Využijte pomoc spřáteleného souseda

Opět navazujeme na to, co jsme zmínili výše. Nebojte se požádat o pomoc blízkého souseda, se kterým máte přátelské vztahy. Jednou pomůže on vám, podruhé zase můžete pohlídat nemovitost vy jemu.

Stačí, když soused (nebo člen rodiny či důvěrný přítel) bude mít oči na stopkách, zajde vám zalít květiny, vybere poštovní schránku a zkontroluje, zda je vše v pořádku. Jde-li o bezprostředního souseda, který přímo vidí na váš dům nebo sousedí s bytem přes chodbu, požádejte ho, aby v případě spuštění alarmu zavolal na policii nebo do bezpečnostní agentury.

4. Využijte služby bezpečnostní agentury a užijte si dovolenou na maximum

Toužíte odjet na dovolenou s klidem v duši a pocitem, že jste pro zabezpečení bytu udělali všechno, co jste mohli? Obraťte se na renomovanou bezpečnostní agenturu a nechte si poradit od profesionálů. Proškolení pracovníci s vámi projdou nemovitost, identifikují možná rizika a připraví vám na míru plán ostrahy. Vysvětlí vám, co znamenají EZS, poplachový zabezpečovací a tísňový systém (PZTS), přístupové systémy nebo elektronická požární signalizace (EPS) a detailně vám popíší přínos těchto systémů i způsob, jak je vhodně a hospodárně zkombinovat pro maximální ochranu nemovitosti.

Při vybírání zvolte takovou bezpečnostní agenturu, která má stabilní místo na trhu, renomované jméno, dobré reference, dostatek zaměstnanců i časových kapacit a v oblasti zabezpečení rodinného domu a zabezpečení bytu poskytuje komplexní služby od A do Z. Takovou to bezpečnostní agenturu představuje i TOP security, o jejíž nabídce služeb se více dozvíte ZDE.

5. Elektronické zabezpečení bytu a domu vám ušetří spoustu peněz

Nebojte se investovat do ochrany toho, co je pro vás, hned po životech vás a vaší rodiny, nejcennější – tedy domácnosti. V případě vloupání přijdete nejen o hodnotné věci a peníze, ale také o pocit bezpečí, který se s domovem neoddělitelně pojí a který při vloupání nebo narušení zlodějem nevratně zmizí.

Elektronické zabezpečovací systémy zahrnují alarmy, čidla, centrálu i další komponenty. V ideálním případě bezpečnostní prvky nechte alespoň po dobu dovolené (když už ne natrvalo) napojit na pult centrální ochrany. V případě spuštění alarmu EZS předá informaci policii nebo bezpečnostní agentuře a k domu nebo bytu okamžitě vyjede hlídka, která prověří situaci na místě.

Samozřejmostí by měly být kvalitní bezpečnostní zámky, bezpečnostní dveře, trezory na cennosti a jiné mechanické zábrany. Nevíte, jak postupovat? Nechte si poradit od bezpečnostní agentury.

Vykradli mi byt nebo dům. Co mám dělat?

Když už dorazíte do vykradené domácnosti, přes všechny instinkty, strach a naštvání nepanikařte. Na nic nesahejte a nechoďte po bytě, abyste nezničili stopy nebo v krajním případě nevyplašili zloděje, který ještě stále může být na místě činu. Zavolejte policii a nechte to na nich. Až s policisty projděte nemovitost a sepište seznam věcí, které vám byly odcizeny. Zaměřte se na nejviditelnější ztráty (chybějící televizi, počítač nebo pračku), ale i šperky a cennosti, které tak často nenosíte a nepoužíváte. Vše několikrát zkontrolujte, aby byl soupis ztrát kompletní. Máte-li fotky odcizených věcí, dohledejte je a co nejdříve předložte policii. Usnadníte tak vyšetřování a zvýšíte šance, že se alespoň některé z věcí najdou např. v zastavárně nebo na internetovém bazaru.

Další užitečné rady a informace naleznete na webu prevencekrimnality.cz.