Výhody a nevýhody rolovacích, sekčních, dvoukřídlých a posuvných garážových vrat

garážové vrata
Výhody a nevýhody rolovacích, sekčních, dvoukřídlých a posuvných garážových vrat

Garážová vrata jsou nejenom funkčním, ale také velice atraktivním prvkem vašeho domu. Mohou vám usnadnit pohodlí při vjíždění nebo vyjíždění do garáže. V některých případech mohou také zastoupit funkci vchodových dveří – zdaleka už se nejedná jen o vrata do garáže. Garážová vrata mohou být poměrně vysokou investicí, proto je třeba projít si nabídky, které vám trh nabízí. Vybrat si budete moci nejen na základě vašich prostorových možností, ale také svých preferencí.

Rolovací garážová vrata

Pokud bojujete s prostorem ve své garáži, oceníte právě garážová vrata rolovací. V případě, že taková vrata otvíráte, jednotlivé lamely, které vrata tvoří, se rolují na válec, který se nachází u stropu garáže. Tím pádem nepotřebujete u stropu tak velký prostor, jak vysoká jsou vaše vrata. Tento válec, na který se vrata rolují, se nemusí nacházet ani uvnitř garáže, takže se skutečně jedná o skvělé řešení zejména pro malé nebo přeplněné garáže. Rolovací garážová vrata můžete ovládat na základě svých preferencí buď manuálně, nebo pomocí dálkového ovládání.

Nevýhodou tohoto typu vrat je to, že se jedná o lehká vrata, která nemusí znamenat překážku pro zloděje. Také nejsou vhodná do garáží, ve kterých chcete zachovat tepelnou izolaci.

Sekční garážová vrata

Sekční garážová vrata jsou nejčastější volbou. Při otvírání zabírají prostor u stropu garáže, což je prostor, který je v naprosté většině volný a tudíž použitelný. Tato vrata se také vyrábí z lamel, na rozdíl od předchozího typu už se ale nejedná o lehký hliník, ale odolný ocelový plech. Otevírání probíhá prostřednictví speciálních kolejnic a může být taktéž manuální nebo automatické pomocí dálkového ovladače. Takové řešení oceníte zejména v případě, kdy se vám nechce při parkování vystupovat z auta.

Pro ještě větší pohodlí si můžete pořídit garážová vrata s dveřmi. Vrata se nabízí také zateplená, takže brání úniku tepla ven – vhodná jsou tedy i pro vytápěné garáže. Vyrábí se v celé spoustě barevných dekorací, včetně napodobenin dřeva. Pro zachování co největšího množství tepla se využívá těsnění pod garážová vrata.

Nevýhodou je snad jen to, že pro jejich otvírání potřebujete dostatečný prostor u stropu garáže. Pokud jej nemáte, musíte zvolit jiný typ garážových vrat.

Dvoukřídlá garážová vrata

Jedná se o klasický typ garážových vrat, která nezabírají žádné místo v garáži. Pro jejich otvírání je nutný prostor jen před garáží. To může být trochu komplikace, pokud máte více vozů a jeden z nich musíte zaparkovat před garáží. Dvoukřídlá garážová vrata jsou jednou z nejlevnějších variant, kterou můžete použít do různých prostorů – včetně asymetrických tvarů vchodů. Prosklená garážová vrata: mohou obsahovat také prosklená místa větších či menších rozměrů. Není problém ani to, pokud budete chtít, aby každé z „křídel“ mělo odlišné rozměry.

Nevýhodou je snad jen to, že se jedná o zastaralý typ, který nebudete moci ovládat s pomocí dálkového ovladače. Při každodenním parkování je tedy nutné vysednout z auta, otevřít obě křídla a po vjetí do garáže zase vrata ručně zavřít. Tato skutečnost je ale vykoupena nejnižší cenou mezi různými typy garážových vrat.

Posuvná garážová vrata

V tomto případě jde o podobná garážová vrata, jako jsou ta sekční. Nedochází ale k jejich vysouvání ke stropu, ale do strany. Není nutné, aby se otvíraly zcela, stačí pootevřít jen malý kousek na kraji. To je vhodné zejména pro vytápěné garáže. Posuvná garážová vrata Praktik jsou tudíž vhodná jak pro průjezd vozu, tak pro častý průchod obyvatelů do domu.

Nevýhodou je ale to, že tato vrata vyžadují poměrně dost prostoru v garáži. Kolejnice se posouvají do strany, je třeba dbát na to, abyste je nezablokovaly nějakými jinými předměty.  Vzhledem ke své konstrukci se posuvná garážová vrata rozměry hodí také pro velké garáže.

Výklopná garážová vrata

Výklopná garážová vrata tvoří speciální kategorii, kdy se vrata vyklápí před garáž. Potřebujete tudíž dostatečný prostor před garáží. Nejsou vhodná u garáží, které ústí do silnice. Vhodné jsou se zabudovanými dvířky.

Zdroj obrázků: LOMAX