Proměňte svou ložnici v oázu klidu

ložnice
Proměňte svou ložnici v oázu klidu

To, jak se vyspíme, ovlivní celý náš den. Kvalitní spánek vám zaručí dobrá postel a matrace, neméně důležité je ale také to, jak ložnice vypadá a jak se v ní cítíte. Podívejte se, jak ji snadno proměníte v oázu pokoje.

Ložnice by měla být místem odpočinku a klidu. Proto bychom si na jejím zařízení měli dát záležet. Samozřejmě že základem kvalitního spánku je zejména matrace a postel, ale i zdánlivé maličkosti, jako je barva světla nebo zdí, tady hrají svou roli. Zpestřete si ložnici třeba uměleckým dílem, využijte tapety a vsaďte na kvalitní materiál.

Teplé barvy vás hodí do klidu

Pokud přemýšlíte nad barvami v ložnici, pak upřednostněte teplé odstíny zelené, modré či žluté, které působí uklidňujícím dojmem. Nic nepokazíte ani šedou nebo krémovou. Vyhněte se ale agresivním barvám, jako je červená a neonové odstíny. Pokud si nejste jisti, jaké barvy zvolit a jak je správně kombinovat, vsaďte na neutrální přírodní tóny hnědé, béžové, krémové nebo bílé. Výraznější barvy pak ložnici dodáte prostřednictvím doplňků, například pestrým povlečením, polštářky a přehozem.

Rostliny pro čistý vzduch

Rostliny domov zútulní a přinesou nám do něj trochu přírody. Navíc nám také pročistí vzduch, což zejména v ložnici jistě oceníte. Do ložnice umístěte například aloe vera, levanduli, anglický břečťan nebo tchynin jazyk. Všechny jsou nenáročné, a dokonce působí preventivně proti alergiím. Levanduli navíc klidně můžete použít i sušenou, dejte si jen pozor na intenzitu její vůně, která může někomu vadit. Pokud nejste zrovna zahradník, kus přírody si do ložnice můžete přinést i ve formě tapety s přírodním vzorem nebo klidně využijte umělecké kousky v podobě obrazů a soch.

Tip: Máte doma drahé zařízení? Chraňte ho pojištěním domácnosti, které kryje škody způsobené například vytopením, požárem či krádeží.

Hra světel v hlavní roli

Světlo je pro kvalitní spánek stejně důležité jako postel. Do ložnice vybírejte teplé světlo, nejlépe v odstínech oranžové. Vyzkoušejte také chytré osvětlení, které svou intenzitu a barvu dokáže měnit podle denní doby nebo které vás dokonce umí probudit, což se hodí zejména v zimních měsících. Před spaním je dobré se vyhýbat modrému světlu, proto byste měli odložit telefon, počítač či vypnout televizi. Pokud bez telefonu u postele neusnete, alespoň si na něm nastavte spánkový režim a snažte se jej nebrat do rukou minimálně hodinu před spaním.

Vůně dotvoří atmosféru

Abyste si užili opravdu co nejlepší odpočinek, zkuste do ložnice umístit vonné svíčky nebo difuzér. Vhodné jsou vůně levandule, cypřiše nebo růže. Nemíchejte je a vždy nechte místnost provonět jen jednou z nich. Nezapomínejte ale, že v ložnici byste to s vůněmi neměli přehánět. V opačném případě vás totiž může například začít bolet hlava a kvalita spánku se tak jen sníží. Vonnou svíčku proto zapalte jen na chvíli a sfoukněte ji asi půl hodiny předtím, než půjdete spát. U elektrického difuzéru pak můžete snadno nastavit intenzitu vůně a nechat jí místnost prostoupit do té správné míry