Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.bydleti.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Tepelná čerpadla - bydleti.cz

Tepelná čerpadla

Tepelná čerpadla
Tepelná čerpadla

Nové technologie tepelných čerpadel zpříjemňují svým uživatelům život v mnoha ohledech, mezi nejlepší z nich patří produkty společnosti Daikin.

Tepelná čerpadla fungují na principu čerpání tepla z jednoho místa a jeho přenášení na místo jiné, s vynaložením minimálních nákladů. Tepelné čerpadlo určené k vytápění funguje na opačném principu než klimatizace či lednice. Jsou výhodná zejména do menších a středních prostor jakými jsou zejména rodinné domy.

Využívají celkem tří různých druhů energie. Prvním z nich je geotermální, tedy přímo ze země. Toho využívají zejména čerpadla typu země/voda. Druhý typ energie se čerpá ze vzduchu, nejčastěji je využíván u typů vzduch/voda, případně vzduch/vzduch, na kterém je založena klimatizace. Poslední typem je energie z vody, která se čerpá pomocí podzemních vrtů a používá se u systémů voda/voda. Nejčastějším typem tepelných čerpadel je systém vzduch/voda, což je případ čerpadel Daikin Altherma.

Jak čerpadlo funguje

Fungování tepelného čerpadla je založeno nejčastěji na kompresoru, který stlačuje chladící médium a později ho vpustí do kondenzátoru. V něm odevzdá medium své skupenské teplo a projde do výparníku. Zde zase teplo přijme a celý cyklus se opakuje dokola. Tepelná čerpadla se dělí na nízkoteplotní a vysokoteplotní.

Nízkoteplotní čerpadla

Jsou vhodná zejména do obytných a nízkoenergetických domů. Právě poslední výrobek společnosti Daikin, který byl nedávno uveden na trh, je ideálním řešením, neboť zajišťuje dostatečně velký výkon s minimální spotřebou elektrické energie. I za chladného počasí je toto nízkoteplotní tepelné čerpadlo poskytovat teplo při minimální spotřebě energie. Proto je výhodnou investicí do novostavby, kde se dá využít jak k vytápění, tak k chlazení. Systém lze napojit buď na radiátory, nebo na podlahové topení v domě. Jeho součástí může být i zásobník vody, který dokáže udržet teplo bez větších ztrát. Nízkoteplotní tepelné čerpadlo Daikin navíc přihřívá vodu, když jeho teplota klesne pod požadované minimum.

Vysokoteplotní čerpadla

Dokáží na rozdíl od nízkoteplotních ohřát vodu na 75° C i více, což je zajištěno dvoustupňovým ohříváním. Pracují na systému vzduch/voda, a proto jsou vhodná i v zástavbě, kde není dostatek prostoru na vrty. Vybrat si lze z typu venkovního, nebo vnitřního, podle umístění celého systému.

Návratnost investic

Pohybuje se v rozmezí od 5 do 7 let od jeho pořízení, a to při běžném způsobu vytápění. V porovnání s plynem lze úsporu odhadnout na 650 tisíc Kč za dvacet let a u elektřiny by to bylo kolem 730 tisíc Kč. Kromě přímých nákladů má tepelné čerpadlo výhodu v malých nárocích na prostor a šetrnosti k životnímu prostředí, neboť neprodukuje žádné exhalace.

 

Doporučené články