Vápenopískové tvárniceZ čeho stavět? Dnes je na trhu spousta materiálů. A každý má jinou cenu, jiné vlastnosti. Jaké jsou přednosti vápenopískových tvárnic?

Vápenopískové tvárnice.

Jde o těžký, pevný materiál. V Německu velmi používaný. Jsou tam desítky výrobců. V České republice se vyrábí málo, například v Písku u Strážnice. Ano, dříve to byl Písek u Strážnice.  Je to pevný materiál. 17,5 cm tvárnice postačuje na obvodovou zeď. Tedy, zeď je navíc tenká. Materiál má velký hlukový útlum. Pokud z něj vyrobíte příčky, mají útlum 40 dB. Pokud máte doma příčky z Porfixu, Ytongu, nebo skelné vaty, můžete takovou kvalitu jen tiše závidět. 

Vápenopískové tvárnice

Jaké jsou hlavní výhody vápenopískových tvárnic?

Energetické úspory. 

Někde v „Darmstadtu“ v Německu jsou 3 stejné, testovací rodinné domky. Jeden s pálených cihel, další porobetonu, další právě těžká vápenopísková tvárnice. Je těžká, velké tvárnice váží i 35 kg, perfektně akumuluje teplo. A tím pádem má tento dům údajně o 50 dnů kratší topnou sezonu.

Další výhody jsou zřejmé.

Tenké zdi, hlukový útlum. Tyto tvárnice se i v ČR stále více prosazují ve výstavbě pasivních domů. Tepelné mosty má stavebnicový systém vyřešen.
Cena je ovšem vyšší, než u pálených cihel. Zase jsou tvárnice mnohem přesnější. Pálené cihly, i když jsou broušené, jsou vždy na omítku mnohem méně přesné. Ke zkroucení dochází při sušení, ne vypalování.

Jak vidíte, na trhu je dnes velký výběr. Pokud vás zajímají energetické úspory a kvalita, vápenopískové tvárnice by stály za úvahu. Dům stavíte zpravidla pro sebe a do smrti.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, Energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Nové trendy ve stavebnictví a vytápění 2015 až 2020
Jak ušetřit při stavbě domu
 

Komentáře   

0 #3 Ing. Pavel Sýkora 2015-03-16 07:40
No, výrobce tvrdí, že na tvárnici 17,5 cm stačí 18 cm polystyrenu, bílého, my bychom viděli spíše 22 cm bílého lambda 0,039, nebo 16 cm šedého polystyrenu.
Nechcete přijít na přednášky Dotace na novostavby a Nová zelená úsporám ? Ostrava,Brno, Praha, Plzeň, České Budějovice a Hradec Králové.
http://www.masterenergy.cz/clanky/34-pozvanka-na-prednasky
Citovat
0 #2 Jožo 2015-03-16 07:34
A dá se z toho postavit pasivní dům ?
Citovat
0 #1 ing. Pavel Sýkora 2015-03-16 07:33
No, nebyl to Písek, ale Strážnici to patřilo. I s tím pískem, kterého je tam spousta.
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie