Vápenopískové tvárnice. Výborný materiál pro novostavby

Vápenopískové tvárnice
Vápenopískové tvárnice. Výborný materiál pro novostavby

Z čeho stavět? Dnes je na trhu spousta materiálů. A každý má jinou cenu, jiné vlastnosti. Jaké jsou přednosti vápenopískových tvárnic?

Vápenopískové tvárnice.

Jde o těžký, pevný materiál. V Německu velmi používaný. Jsou tam desítky výrobců. V České republice se vyrábí málo, například v Písku u Strážnice. Ano, dříve to byl Písek u Strážnice.  Je to pevný materiál. 17,5 cm tvárnice postačuje na obvodovou zeď. Tedy, zeď je navíc tenká. Materiál má velký hlukový útlum. Pokud z něj vyrobíte příčky, mají útlum 40 dB. Pokud máte doma příčky z Porfixu, Ytongu, nebo skelné vaty, můžete takovou kvalitu jen tiše závidět. 

Jaké jsou hlavní výhody vápenopískových tvárnic?

Energetické úspory. 

Někde v „Darmstadtu“ v Německu jsou 3 stejné, testovací rodinné domky. Jeden s pálených cihel, další porobetonu, další právě těžká vápenopísková tvárnice. Je těžká, velké tvárnice váží i 35 kg, perfektně akumuluje teplo. A tím pádem má tento dům údajně o 50 dnů kratší topnou sezonu.

Další výhody jsou zřejmé.

Tenké zdi, hlukový útlum. Tyto tvárnice se i v ČR stále více prosazují ve výstavbě pasivních domů. Tepelné mosty má stavebnicový systém vyřešen.
Cena je ovšem vyšší, než u pálených cihel. Zase jsou tvárnice mnohem přesnější. Pálené cihly, i když jsou broušené, jsou vždy na omítku mnohem méně přesné. Ke zkroucení dochází při sušení, ne vypalování.

Jak vidíte, na trhu je dnes velký výběr. Pokud vás zajímají energetické úspory a kvalita, vápenopískové tvárnice by stály za úvahu. Dům stavíte zpravidla pro sebe a do smrti.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, Energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Nové trendy ve stavebnictví a vytápění 2015 až 2020
Jak ušetřit při stavbě domu