Jak namíchat beton

Jak namíchat beton

Připravili jsme pro vás jednoduchý návod pro všechny začátečníky i domácí kutily na to, jak namíchat správně beton na běžné úpravy. Tento stavební materiál využijete při stavbě domů do základů, na podlahy i stropy, schodiště, ale i na exteriérové úpravy. Správné namíchání vám zaručí pevnost, stálost a dlouhou životnost.

 

 

Složky betonu

Beton je směs správného poměru vody, cementu a drobného i hrubého kameniva. Ačkoliv obsahuje pouze tyto složky, namíchání jeho správné konzistence není zase až tak jednoduchá. Cement ve směsi působí jako pojivo jednotlivých částí v homogenní celek. Cement při styku s vodou vytvoří cementovou pastu, která slepuje jednotlivé části k sobě.

 

Vlastnosti betonu

Správně namíchaný beton má spoustu jedinečných vlastností, díky kterým je ve stavebnictví jedním z nejoblíbenějších materiálů. Je snadno tvarovatelný, nehořlavý, stálý, má jedinečnou pevnost v tlaku, má vysokou tepelnou akumulaci a velmi dlouhou životnost.

 

Recept na správnou betonovou směs

Doporučuje se 75 % kameniva, 13, 4 % cementu, 7,7 % vody, 3,4 % příměsi a 0,1 % přísad. Bohužel toto doporučení odborníků je pro kutily nepoužitelné, proto pro vás máme 2 jednoduché návody s objemovými poměry.

Kombinace cement : písek : štěrk – 1 : 2 : 3 nebo 1 : 2 : 4 nebo 1 : 3 : 6

Kombinace cement : štěrkopísek – 1 : 3 nebo 1 : 4 nebo 1 : 5 (až po 1 : 12)

Pamatuje ale, že štěrkopísek není pro beton ideálním materiálem.

 

Správná konzistence betonu

Nejprve za sucha smícháme cement, štěrk a písek ve správném poměru. Následně přidáváme do suché směsi vodu a mícháme. Správná hydratace směsi je velmi důležitá. Vodu přidávejte postupně a vždy zapracujte, abyste beton neměli moc řídký. Strojně mícháme 10 – 12 minut, ručně 15 – 20 minut. Beton můžete doma namíchat v menším množství ručně ve starším a větším plastovém kbelíku nebo v kovových kolečkách. Dobře namíchaný beton poznáme tak, že má rovnoměrnou strukturu, je lepkavý, dobře roztíratelný, mírně vlhký (jakoby mastný).

Míchat můžete ručně motykou nebo lopatou i elektronickým míchadlem. Směs ihned aplikujte, za několik hodin na vzduchu ztuhne.

 

Podívejte se na další návody svépomocí z oblasti stavebnictví na portále stavebni-servis.eu.