Tepelné čerpadlo svépomocí

Tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo svépomocí

Tepelné čerpadlo svépomocí je zajímavá cesta, jak se dostat levně k tepelnému čerpadlu.  

 Co to je tepelné čerpadlo?  Ať víme, kam se chceme dostat. Všude kolem nás je plno energie zadarmo. Třeba ve studni, rybníku, potoku, v hlíně pod domem, nebo ve vzduchu.  A tepelné čerpadlo je zařízení, které přečerpává energii zadarmo do Vašeho domu.  Platíte pouze za přečerpávání tepla – to je zpravidla spotřeba elektřiny kompresorem tepelného čerpadla. 

Tepelné čerpadlo tedy musí mít:

- vysokou účinnost přečerpávání tepla ( malou spotřebu elektřiny)
- dlouhou živnost a nízké náklady na servis
- cenu takovou, aby se investice vrátila. 

No, a právě Tepelné čerpadlo svépomocí je způsob, jak investici pořízení tepelného čerpadla snížit. 

A kam se dostat taky můžeme, na této cestě? 

Viděl jsem již tepelné čerpadlo Svépomocí, jak je dodává jedna firma. Kostra + kompresor a 2 výměníky.  Za 80 000,- Kč. K tomu měl kupující slíbený elektrorozvaděč za dalších 40 000,- Kč. No, ono to bylo kupujícímu celé k ničemu, protože dodávající slíbil k tepelnému čerpadlu studnu vedle Bečvy, jako zdroj tepla pro tepelné čerpadlo. Vodu ale nenavrtali ani v 60 m hloubky.  O zárukách je zbytečné psát. 

Na trhu je dnes všechno možné. I tepelná čerpadla, která mají v zimě vyšší spotřebu elektřiny, než elektrokotel, protože pořád odtávají, nebo tepelná čerpadla s předem anoncovanou životností kompresorů 3 roky, vždy do 4 let kompresor skutečně umřel, nebo špičková tepelná čerpadla která berou ročně za servis 800 EUR, viz foto. Ale majitel je s tím spokojen, špičkové tepelné čerpadlo vytápí rodinné sídlo. 

Jak se tedy k solidními tepelnému čerpadlu dopracovat rozumně ekonomicky nejjistěji? 

Koupit levně spolehlivé tepelné čerpadlo s masivními měděnými trubkovými výměníky a instalovat jej "pod dohledem odborné firmy“ svépomocí. Opravdu, již 20 let firma Kodek prodává tepelná čerpadla s vysoce odolnými, masivními měděnými trubkovými výměníky. Autodiagnostikou, dříve řízenou na bázi mikropočítače, patentováno, dnes včetně diagnostiky, dohledu a regulace přes internet, včetně desuperhearheru – tedy ohřevu TUV na + 65 °C avšak vysoce účinně přehřátými párami chladiva, včetně oběhového čerpadla.   Záruka na celé tepelné čerpadlo   je 7 let, ale vidíte je v provozu klidně již 18 let, a náklady na servis za 18 let činí – materiál 1.000  Kč + práce 1.000 Kč. 

U tohoto tepelného čerpadla je nejlepší poměr parametry/ cena. Tedy, mají dobou cenu, kolem 100 000,- Kč podle výkonu, a co je velmi důležité, dají se instalovat svépomocí. 

Proč draze vyrábět to, co mohu levně koupit? Těžko   podobné tepelné čerpadlo vyrobíte za stejnou cenu. Inu, sérová výroba je vždy levnější, než kusová (zakázková) výroba. Je velký cenový rozdíl, nakupujete – li jeden kompresor, nebo 1000 kompresorů. Při výrobě tepelného čerpadla na koleně, se nedostanete na ceny sériové výroby. O kvalitě to platí podobně. Při instalace už je však ekonomika jiná. 

Instalace svépomocí

Toto tepelné čerpadlo, díky měděným trubkovým výměníkům lze instalovat svépomocí. Třeba na vodu ze stávající studny, má – li dostatečnou vydatnost.   Vyrábíte tak systém tepelného čerpadla voda voda, který je jediný ze 2 systémů, mající vysokou účinnost i v tuhých zimách i do radiátorů!   Topný faktor vyšší než 5.!  Topíte vodou ze studny. Studna topí za vás. 

Vyplatí se tepelné čerpadlo do novostavby? 

Účinnost tepelného čerpadla je důležitá. Určitě znáte instalace některých tepelných čerpadel, kdy majitel raději v zimě topí plynovým kotlem, místo tepelným čerpadlem.  Ne každé tepelné čerpadlo umí topit v zimě vysokou účinností. 

Co když nemáte studnu? Tepelné čerpadlo lze zapojit i na plastový zemní kolektor, nebo plastový hlubinný vrt. Tyto varianty často lidé realizují svépomocí do novostaveb, viz foto. 

Byli jsme mile překvapeni, když tepelné čerpadlo s měděným trubkovým výměníkem   instaloval ze zemního kolektoru svépomocí, asi před 15 lety například primář kožního oddělení u Bešeňové, my jsme se na oplátku zase dozvěděli zajímavosti z jeho práce a vlivu Bešeňové, ne vždy kladných, nyní viz foto například jeden docent u Brna. A jde mu to, jako když střelí, že? Je šikovný. 

I penziony instalují tepelná čerpadla Kodek s měděným trubkovým výměníkem svépomocí. Například Penzion – Hotel Stanský mlýn. Instaloval 14 + 28 kW, v daném případě na vodu z mlýnského náhonu a návratnost investice do tepelných čerpadel proti dřevoplynovým kotlům ( 25 + 45 kW )   je do 3 let. 
Mlýn se ale dostal do Ekonomické smyčky: 

Ekonomika penzionu. Ekonomická smyčka.

Díky tomu, že penzion – hotel má velmi nízké ceny energií, má taktéž v nízké ceny svých služeb. Díky nízkým cenám je 2 měsíce předem vyprodán. A díky vyprodání kapacit má peníze na další investice. Nyní právě realizuje systém, který by měl dodat 1 350 litrů teplé vody denně zdarma, 3/4 roku. Bojler 500 litrů se 4 x 50 m měděnými hady je již hotov.

Další snížení nákladů na energie mu umožní další snížení cen, a tak pořád dokola. Ekonomická smyčka. Pozor, smyčky v životě mohou být různé. I nevýhodné. 

Tepelné čerpadlo s instalací svépomocí ale může být pro vás velmi výhodné. Může být jistotou Vašeho levného důchodu. Kvalitní, účinné, na servis nenáročné tepelné čerpadlo je výhodnější než penzijní spoření. 

Můžete to zkusit svépomocí, pod dohledem odborné firmy Master energy, a to dokonce i s dotacemi.  Tepelné čerpadlo nemusí být drahé, aby bylo vysoce účinné, spolehlivé a s dlouhou životností. A o to jde. Pokud jde o tepelná čerpadla, jde o úspory, tedy o peníze. 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista, chlaďař
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Vyplatí se tepelné čerpadlo do novostavby? Instalace svépomocí
Stavíme tepelné čerpadlo
Nízkoenergetický dům bez zateplení