Dřevostavba s tepelným čerpadlem vzduch voda v tuhé zimě

Tepelné čerpání
Dřevostavba s tepelným čerpadlem vzduch voda v tuhé zimě

Zima prověřila kvality tepelných čerpadel. Teplota klesala v zimě na minus 20 i na minus 24 °C, na internetu dost lidí "nadávalo", že v zimě tepelná čerpadla netopí, že mají sice drahé a dle jejich názoru kvalitní tepelné čerpadlo.

Místo tepelného čerpadla topí mnohem dražšíma peletkama,  v masmédiích právě probíhá článek o paní, které přišlo vyúčtování topení bylo z loňských 4 500. Kč na letošních 15 000 Kč, no, zkrátka zima byla o něco studenější než předchozí velmi teplé zimy.

Jak obstála v této zimě tepelná čerpadla vzduch voda, v dřevostavbách?

Pokud vám dodavatel, nebo projektant dřevostavby navykládal, že dřevostavba je úsporná, a tím pádem nemusíte investovat tolik do kvalitního úsporného topení, vaše náklady za teplo mohou být velké.

Pokud si koupíte laciné tepelné čerpadlo, třeba i značkové, může se to projevit nejen v ceně tepla, ale i ceně servisu, životnosti a podobně.

Servis se může prodražit

Servis se může prodražit. Řemeslníků ubývá, na stavbách je jich již dnes nedostatek, pan Štěch chce dokonce zbývající nahnat do montoven, servis zvláště u laciných tepelných čerpadel se vám může prodražit a zkomplikovat. Pokud vůbec někoho na ten servis seženete. Mnoho firem, které dodávají a montují tepelná čerpadla, ani nemají vlastní chlaďaře.

Zkušenosti

No, zpět ke zkušenostem, referencím. Na obrázku je tepelné čerpadlo venkovní kompakt. Inverter, proměnlivý výkon. 3–9 kW. Dřevostavba je běžná dřevostavba, bungalov, 160 m2, s podlahovým topením. Od doby montáže – konce listopadu 2 016 do konce března   2017, tedy včetně mrazů minus 24 °C, byla průměrná denní spotřeba elektřiny na topení a teplou vodu 27 kWh. dle investora, měsíční vytápění 1.200 Kč. Spokojenost.

Kotelna je jednoduchá, celou ji vidíte venku, před domem. V domě je pouze 300 l bojler na teplou vodu. Kotelna tak tedy téměř nezabírá místo v domě.  Tepelné čerpadlo je nehlučné, diagnostikuje se přes internet. Není to laciná čína, je to kvalitní český výrobek s dvacetiletou historií firmy.   Tedy, jsou zde vyhlídky na levné a spolehlivé topení na mnoho let.

Kvalitní tepelné čerpadlo do dřevostavby se vyplatí.  Jednoduchá, efektivní a účelná kotelna, splňující požadavky mladá rodiny na současné topení:

- bezobslužnost,
- nenáročnost na práci, na servis – nepolyká další peníze,
- dlouhá životnost
- levné teplo,

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

 {jcomments on}