Domácí sauny

Domácí sauny

Možná stojíte před rozhodnutím, zda si pořídit domácí saunu a váháte, jakou si vybrat. Poradíme vám, jaký typ sauny je pro vás vhodný a jak poznáte kvalitního výrobce.

První sauny vůbec vznikaly asi ve starší době kamenné. Již naši předkové věděli o pozitivních účincích sauny na organismus a přirozeně zvyšovali saunováním imunitu. V současné době žijeme ve znečištěném životním prostředí, a proto se saunování stalo součástí našeho životního stylu. Pocením se z těla vyplavují škodlivé látky a vznikají endorfiny (hormony štěstí).

Vyberte si saunu, která vám vyhovuje!

FINSKÁ SAUNA

Slovo sauna je zřejmě odvozeno z finského slovo sakna a znamená „díru v zemi či ve sněhu. Finské sauny patří k nejoblíbenějším druhům saun. V horní části sauny se teplota vzduchu pohybuje okolo 90ti až 110°C. Vzduch je spíše suchý, vzduch v sauně se zahřívá kamny či kamínky. Kamna bychom při saunování neměli příliš polévat (spíše jen jednou po delší době pobytu v sauně).

Pro koho je finská sauna vhodná?

Finská sauna je vzhledem k vysokým teplotám vzduchu velice účinná. Je vhodná pro osoby, které horko zvládnou a pro ty z nás, kteří na sobě rádi brzy pozorují požadovaný výsledek. Zvláště vhodná je pro osoby, které si chtějí odpočinout po náročném dni (manažeři, top manažeři, sportovci).

Jaké jsou pozitivní účinky finské sauny?

Při častém saunování (saunovat se můžeme několikrát týdně nebo i denně) ve finské sauně zvýšíme odolnost celého organizmu proti nemocem (například respiračním chorobám). Zlepší se stav celého pohybového aparátu (páteře, kloubů, šlach i svalů). Finská sauna zlepšuje dýchání a prokrvení celého těla, pomáhá při hubnutí a je dobrou prevencí proti celulitidě. Finská sauna je výbornou prevencí proti stresu, nespavosti a psychickým onemocněním (například neurózám či depresím).

INFRA SAUNA

Ve stěnách infra sauny jsou umístěny infra zářiče, které vysílají léčivé infračervené záření. Infračervené záření proniká přímo do tělových tkání, až do hloubky 4 cm. V infra sauně tedy dochází k většímu prohřátí šlach a svalů. Teplota vzduchu je oproti finské sauně nižší – v horní části sauny naměříme asi okolo 55°C.

Pro koho je infra sauna vhodná?

Infra sauna je tedy vhodná pro osoby, které nesnesou vysoké teploty. Zvláště vhodná je pro ty z nás, kteří mají potíže se zády a pro sportovce (infra saunu můžeme navštívit i před sportovním výkonem, tedy v průběhu celého dne).

Jaké jsou pozitivní účinky infra sauny?

Účinky jsou podobné jako u finské sauny. Infra sauna napomáhá zvýšení imunity, léčí ztuhlé klouby a svaly, zlepšuje stav drobných kožních onemocnění. Podobně jako finská sauna napomáhá při hubnutí a celulitidě.

Bio-sauna

Bio sauna je podobná parní sauně. Teplota vzduchu v její horní části se pohybuje okolo 60°C. Sauna je vybavena bio topidlem s výparníkem. Vlhkost vzduchu je oproti běžné sauně vysoká (pohybuje se v rozmezí 30 – 60°C.

Pro koho je bio sauna vhodná?

Bio sauna je vhodná pro každého, kdo nesnese vysoké teploty (i ze zdravotních důvodů). Bio-saunu mohou navštívit i děti a starší osoby.

Jaké jsou pozitivní účinky bio-sauny?

Po pravidelné návštěvě bio-sauny nemůžeme pozorovat takové výsledky, jak je tomu u finské sauny (znatelné zvýšení imunity) a infra sauny. Přesto má tato sauna své místo – usnadňuje dýchání, částečně napomáhá uvolnění zad a svalů a léčí drobná kožní onemocnění.

Proč bychom si měli pořídit domácí saunu?

Znatelné výsledky saunování na sobě můžeme pozorovat až po pravidelném saunování (několikrát týdně). Pokud máme saunu doma, jsme ve velké výhodě – saunovat se můžeme téměř denně (tak často, jak nám to vyhovuje). V domácím prostředí dochází k prohloubení psychické relaxace a uvolnění celého těla. Nejsme nikým rušeni a navíc ušetříme čas i peníze.

Jak poznáme kvalitní domácí saunu?

Kvalitní sauny dodávají výrobci, kteří jsou schopni dodat saunu i na míru (dle našich potřeb a finančních možností). K těmto saunám patří například finské sauny Espoo – www.saunahouse.cz. Sauna by měla být zhotovena z kvalitních exotických dřevin, které odolávají vysokým teplotám a prodlužují životnost saunové kabiny. Tyto dřeviny jsou příjemné i na dotek. Moderní saunu je možné ovládat i během saunování – přímo z kabiny, bez nutnosti odcházení. Luxusní domácí sauny jsou prosklené, s chromoterapií (světelnou terapií) i s poslechem hudby. Výrobce by měl být schopen odborně poradit, kam je vhodné saunu umístit a instalace sauny by měla být snadná.

Saunahouse.cz – Sauny na míru

Domácí sauny