Léto začíná a spolu s ním i krásné počasí. To přímo vybízí k tomu, abychom trávili hromadu času nejen zavření doma, ale hlavně venku. Ať už jste doma, na dovolené nebo třeba jen na chatě, ve vaší výbavě nesmí chybět domácí lékárnička. Tu ocení nejen rodiče a prarodiče malých dětí.
Domácí lékárnička jako základní vybavení
Každá rodina by ji pro případ nemoci nebo úrazu měla mít po celý rok, v létě se její složení maličko mění. No možná ani ne mění, spíš rozšiřuje o repelenty, přípravky na opalování a další důležité věci. Právě doma dochází k většině obtíží a zranění, proto její pořízení a vybavení nepodceňujte. Co by v lékárničce nemělo chybět?
Zdroj: https://pixabay.com/photos/gauze-cure-medical-treatment-3902918/
Lékárnička jako první pomoc a kde skladovat léky
Než se vůbec začneme zajímat o obsah lékárničky na doma, je třeba ujasnit si, jak léky uložit a pořídit nějaký obal. Někdo si připraví krabici, jiný taštičku. Důležitá je správná velikost, aby se do ní vešlo vše potřebné a abyste tam vše našli.
Zdroj: https://pixabay.com/photos/health-medicines-vitamins-pills-621351/
Jakmile máte jasno, do čeho všechno uložíte, položte si otázku, jak skladovat léky doma? Vyberte místo, kam lékárničku uložíte. Měli byste ji mít pořád po ruce, zároveň ale mimo dosah dětských ručiček. Co si budeme povídat, některé léky připomínají bonbony a děti ten rozdíl neznají. Mohlo by tedy dojít k nechtěnému spolknutí léků. Nemáte třeba nějakou uzamykatelnou skříňku, která je mimo dosah dětí?
Co v lékárničce nesmí chybět?
Mezi základní výbavu domácí lékárničky patří:
● Teploměr, abyste vždy měli přehled o zvýšené teplotě nebo horečce.
● Léky na bolest hlavy
● Léky na horečku, včetně léků na horečku u dětí.
● Léky na kašel a bolest v krku
● Dezinfekci k ošetření drobných poranění
● Náplasti (s polštářkem i bez polštářku) a sterilní obvazy
● Elastické obinadlo
● Léky na alergii včetně kapek na alergii
Zdroj: https://pixabay.com/photos/pill-healthcare-medicine-packing-4878998/
● Léky na průjem, který vás může postihnout kdykoli během celého roku.
● Krémy a masti na bolest
● Přípravek na vypláchnutí očí
● Kapky do nosu
● Kapky do uší
● Pinzeta, nůžky, spínací špendlíky
● Trojcípý šátek
Zdroj: https://pixabay.com/photos/pill-healthcare-medicine-packing-4878997/
Víte, že obsah lékárničky byste měli pravidelně kontrolovat? Ideálně aspoň 2x za rok. I když se snažíte vždy všechno, co vyndáte zase doplnit, zkontrolujte, zda něco nechybí a také expiraci.
Čím doplnit lékárničku v létě?
Léto je specifické tím, že trávíme spoustu času venku. Tomu je třeba přizpůsobit i obsah lékárničky, kterou bychom měli doplnit o:
● Opalovací krémy s vysokým faktorem (někomu stačí SPF 15, jiný potřebuje SPF 30) a dětské opalovací krémy s SPF 50. Víte, že je můžete vybírat z mnoha značek, mezi nimi třeba Bioderma, La Roche-Posay, Vichy nebo Eucerin?
● Přípravky po opalování
● Panthenol jako první pomoc na spálení od slunce.
● Repelent jako prevenci před poštípání hmyzem.
● Pinzetu na klíšťata
● Přípravek na odřeniny, spáleniny a puchýře
● Sprej na nohy
● Přípravky na zánět močových cest, o který není v létě nouze. Stačí zůstat v mokrých plavkách.
● Hodit se může i nějaký přípravek na opary, pokud jimi někdo z vaší rodiny trpí.
Tip na závěr: Víte, jak poznat úpal a úžeh?
V létě potrápí nejednoho z nás, tak je fajn vědět, jak je od sebe rozeznat. Úpal i úžeh jsou onemocnění spojená s přehřátím organismu, úpal ale nemusíte dostat nutně na slunci. K přehřátí organismu může dojít kdekoli, kde je dusno. Třeba i v rozpáleném autě.
Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/utulny-klamanie-lezanie-oddych-3768582/
Mezi příznaky úpalu patří bolest hlavy, zvýšená teplota, pocení, horečka, závratě, nevolnost od žaludku a únava, u někoho se může dostavit i šok.
Úžeh je ještě o něco horší, jde o podráždění mozku a jeho blan přímým slunečním zářením. Zejména u dětí může nastat velmi rychle, dostavit se může ztuhnutí šíje, nevolnost, zvracení, teplota, bolest hlavy a pocení.
A co první pomoc? V obou případech je třeba snížit tělesnou teplotu, přesunout se do stínu nebo klimatizované místnosti a zbavit se přebytečného oblečení. Pomoci může i vlažná sprcha nebo mokrý ručník na čelo, vyhnout se musíte slunci, a to aspoň na dalších 48 hodin. Do těla je třeba doplnit chybějící tekutiny a minerály, utišit můžete vhodnými léky i bolest hlavy a horečky.
Zdroj: https://www.pexels.com/sk-sk/photo/sprcha-telo-pohlad-zozadu-tetovanie-5240786/