Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.bydleti.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Studna dává světlo, teplo, vodu a elektřinu - bydleti.cz

Studna dává světlo, teplo, vodu a elektřinu

Studna
Studna dává světlo, teplo, vodu a elektřinu

Naši předkové nebyli hloupí. Nejprve se vždy na pozemku vykopala studna. Pak jáma na vápno. K hašení vápna byla voda nutná. A pak se teprve začínalo stavět. I v USA, pozemek s pramenem, nebo vodou, má mnohem vyšší cenu.

Vodu totiž člověk k životu potřebuje. Vypadá to jako velmi jednoduché a jasné tvrzení, ne každý takto ale uvažuje. Dnes se mnohdy studny vrtají a kopou na pozemcích dodatečně. Jak říká í anglické přísloví: " Lépe pozdě, než vůbec". Voda zadarmo a do smrti je bezva věc.

Studna ale může dávat mnohem více, než vodu.

Studna na obrázku je celkem asi nevyčerpatelná. Realizovala ji firma www.studnyavrty.cz Na Zlínsku. Hloubka není velká, zato studna asi nejde vyčerpat.

Čerpací zkouška

Při týdenní čerpací zkoušce, kdy se odebíralo 5,4 m3 vody hodinově, klesla výška vodního sloupce ze 14 m na 13 m. Studna bude ale dávat více užitku, než běžná studna. Bude se z ní odebírat teplo. Výkon tepelného čerpadla bude 22 kW. Studna bude dotvářet architekturu zahrady. Bude u ní nerezový sloupek, která bude mít zásuvku 230 V a světlo. Samozřejmě i kohoutek pro napojení vody.

studna

Studna se stane tak zdrojem energie a vody pro dům a zahradu.

Studna bude mít obrovský kladný vliv na dům i zahradu. I kvalitní studna ovšem potřebuje precizní zakončení. Jinak dojde k průsaku vody, třeba při tání sněhu, do studny a majitel pak má 3 týdny špinavou studnu. Pokud studna současně "dává" i elektřinu, osvětlení, zásuvku, vodu pro zahradní zálivku, vodu pro dům, teplo pro dům, instalace zakončení studny nemusí být jednoduchá.
Voda je ovšem základ. "Bez vody není života", říká české přísloví.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz