Co jsou chytré zásuvky a proč se vyplatí je používat

zásuvky
Co jsou chytré zásuvky a proč se vyplatí je používat

Chytrá domácnost je pojem, který dnes slyší majitelé domů i bytů stále častěji. Trend doby je jasný a ať již se o nové technologie aktivně zajímáte či nikoliv, je prakticky jisté, že si budou jednotlivé chytré prvky postupně hledat cestu i k vám domů. Jedním z těch nejužitečnějších budou pravděpodobně chytré zásuvky. Jaké jsou jejich výhody a proč se vyplatí o jejich pořízení přemýšlet?

Co umí chytrá zásuvka?

Chytrá zásuvka v domácnosti znamená pohodlné ovládání spotřebičů, dokonalý přehled o spotřebě energie a v neposlední řadě i žádnou starost se zapojenými spotřebiči. Komu by se v dnešní době nechtělo žít na úrovni a mít méně starostí? Moderní doba naštěstí přináší stále nové možnosti a větší kontrola nad ovládáním spotřebičů v domácnosti skrze chytré zásuvky je jednou z nich.

Během vaší nepřítomnosti budete moci ovládat pomocí chytrých zásuvek své spotřebiče na dálku prostřednictvím vašeho telefonu nebo tabletu. Příslušná aplikace vám umožní získat podrobný přehled třeba o tom, že vám běží například žehlička, kterou jste zapomněli při překotném pátečním odjezdu na chatu vypnout. Tak to prostě uděláte na dálku právě přes chytrou zásuvku.

Ovládejte zásuvky třeba z druhého konce světa

Chytré zásuvky s připojením přes WiFi můžete ovládat z vašeho telefonu, tabletu či počítače, a to i když budete právě na druhém konci světa. Na trhu jich je celá řada, stačí se podívat třeba na e-shop, kde nabízejí Somfy. Je na místě zmínit, že existují i zásuvky, které pracují s Bluetooth připojením. Ty jsou ale spíše pro ty, kteří budou ovládat spotřebiče jen v době, kdy budou doma, Bluetooth funguje na vzdálenost maximálně nějakých 15-30 metrů.

Některé zásuvky pracují také přes síť GSM, kdy je možné i zasílat instrukce prostřednictvím SMS zpráv. Ať už je způsob komunikace jakýkoliv, v případě nesprávného chodu zásuvky či případného zkratu dostane uživatel zprávu či upozornění a může reagovat.

Chytrá zásuvka jako bezpečnostní prvek

O tom, že chytrá zásuvka může zabránit vzniku požáru třeba od nevypnuté žehličky, již byla řeč. Bezpečnost vašeho domova lze ale s její pomocí zvýšit i jinak. Lze například naprogramovat zapínání světel a dalších spotřebičů tak, aby se vytvářel dojem vaší přítomnosti, i když budete zrovna na dovolené. V kombinaci třeba s kvalitními chytrými kamerami se jedná o velmi efektivní způsob ochrany majetku.

Instalace chytré zásuvky přitom nevyžaduje žádné zdlouhavé manévry, postačí ji zasunout jako běžný spotřebič do elektrické zásuvky. Díky chytrým zásuvkám získáváte zkrátka větší přehled o chodu vaší domácnosti, což znamená její efektivnější fungování a vyšší míru zabezpečení.

Zdroj obrázku: Somfy