5 tipů, jak zařídit útulnou a hřejivou domácnost

domácnost
5 tipů, jak zařídit útulnou a hřejivou domácnost

Co chybí vaší domácnosti k tomu, aby se z ní stalo útulné a hřejivé srdce vaší rodiny? Poradíme, jaké barevné kombinace jsou pro tento účel nejlepší a přidáme i pár triků, které skoro nic nestojí.

1. Zvolte správné barevné kombinace

Barvy stěn, podlahy, vybavení a dekoru určí, jak se budete v prostoru cítit. Jestli chcete dosáhnout útulné a hřejivé atmosféry, nemusíte vsázet jen na teplé odstíny. Vyzkoušejte následující.

Elegantní smetanová

Krémově bílý neboli smetanový odstín je elegantní a neokoukaný. Působí o něco hřejivěji než klasická bílá. A navíc jde sladit s téměř jakoukoliv další barvou. Dobře poslouží jako hlavní barva v obývacím pokoji ve stylu Provence, ale i v dalších místnostech.

Listově zelená pro svěží a radostnou atmosféru

Tlumený odstín zelené, který připomíná zeleň lesa a rostlin. Tato barva podle vědců v mozku uvolňuje hormony štěstí, endorfiny, a tak se v takové místnosti budete cítit velice příjemně. Listově zelenou můžete zakomponovat buď v podobě tapety, nátěru, ale i skrze výzdobu pokojovými rostlinami. Tento odstín se hodí hlavně k neutrálním tónům a sytě hnědé.

Nadčasová šedá

Šedá je teď velkým trendem v bytovém designu. Krásně se kombinuje s dalšími barvami a hodí se jak do obývacího pokoje, tak dětského pokoje nebo ložnice. Světlá šedá působí něžně, tmavší o něco dramatičtěji a je potřeba ji vyvážit světlejšími odstíny a barvami, aby místnost nevypadala temně.

Barva mandarinek a Středomoří

Barva španělských haciend – oranžová v odstínu mandarinek. Tato bohatá barvička krásně zahřeje a zútulní jak obývací pokoj, tak studenou chodbu. Sluší jí to s tmavým dřevem, zlatými či černými prvky a zelenými pokojovými rostlinami.

2. Vsázejte na přírodní materiály

Přírodní materiály do vaší domácnosti vnesou hřejivou atmosféru. Nejoblíbenější je bezpochyby dřevo. Dřevěný nábytek a podlaha sice vyjdou trochu dráž, ale zase jsou kvalitní a vydrží dlouhou. Dřevem lze obložit i koupelnu, dávejte si však pozor na důkladnou izolaci a na to, jaký druh dřeva vybíráte. A potom je tu samozřejmě další dřevěné vybavení, dekorace či kuchyňské náčiní.

Další materiál, který zútulní váš domov, je starý dobrý kámen. Ať už ve formě podlahy nebo obkladů. Využít případně můžete technický kámen. Kromě dřeva a kamene doporučujeme například květináče z mořské trávy, vybavení z bambusu, juty, dekorace ze slámy atd. Z přírodních materiálů se vyrábí i bytový textil. Nejrozšířenější je bavlna, ale také len zažívá velký comeback. Za zmínku stojí i vlna nebo luxusní hedvábí.

3. Experimentujte s texturami a vzory

Je to takový malý trik, který ale dokáže zcela proměnit ráz interiéru. Vneste do prostoru další dimenzi pomocí textur. Do obývacího pokoje pořiďte nejen kobereček, ale i deku, přehoz, pléd přes sedací soupravu či dekorační polštářky. Polštářky kupte v různých velikostech a s odlišnými potahy.

Další možností je trochu zaexperimentovat se vzory. Ať už se inspirujete faunou, flórou nebo třeba geometrií, nečekaný vzor rozbije šeď a nudu u vás doma. V takové místnosti je radost trávit čas a uvidíte, že to tak bude cítit celá rodina. Vzory se mohou objevit nejen na povlečení, ale i na povlacích dekoračních polštářků a dalším bytovém textilu, tapetách nebo koberci.

4. Vyrábějte nebo kupujte ruční práci

Nábytek a dekorace, které byly vyrobené s láskou, mají zvláštní schopnost zútulnit každou místnost, do které je umístíte. Může jít například o luxusní sedací soupravu na míru, stůl z antiku, ručně tkaný koberec nebo dekorace, které jste si sami vyrobili z mušliček a kamínků z dovolené.

Na internetu najdete spoustu návodů, jak si něco vyrobit. A jestli se na to necítíte, není nic jednoduššího než najít menšího prodejce nebo řemeslníka, který to pro vás udělá.

5. Pohrajte si s vůněmi

Vůně ovlivňují naši náladu a také dokážou vyvolat příjemné vzpomínky, které s nimi máme spojené. Provoňte svou domácnost vůní, kterou máte rádi. Jak na to?

● Svíčky. Raději investujte a kupte si svíčku z nezávadných materiálů. Parafín se vyrábí z ropy a mohou z něj unikat těkavé látky a škodliviny. Doporučujeme svíčky z včelího vosku, olivového oleje či sójové svíčky.

● Aromalampy. Nejen, že poslouží svému účelu, ale navíc je to i krásná dekorace. Jsou k dostání aromalampy na vosky i na olejíčky. Design je různý – barevné sklo a mozaika, starožitný, orientální atd. Každý si najde to svoje.

● Elektronický difuzér. Užijte si benefity aromaterapie bez nutnosti svíčky. Elektronický difuzér se obsluhuje stejně jako aromalampa – nalije se do něj voda a vonný olej. Potom stačí zapnout do zásuvky a je to, místnost krásně provoní.