Začínáte s akvaristikou? Neonka – ryba vhodná i pro začátečníky

akvaristika
Začínáte s akvaristikou? Neonka – ryba vhodná i pro začátečníky

Jak již název napovídá, přiblížíme si základy chovu neonky. Jedná se o rybu, která je nenáročná a je zajímavá především svým neonovým zabarvením, které jen těžko v akváriu přehlédnete. Jak ji chovat? To vám prozradíme v článku.

Její latinský název je Paracheirodon innesi (tetra neonová)– Characidae. Pochází z pramenných vod amazonské oblasti z řek Rio Marañón, Rio Ucayali a jejich přítoků v podhůří peruánský And. Byla objevena v roce 1936 a do Evropy se dostala v letech 1937 – 1940. Přímo k nám, do tehdejšího Československa, byla dovezena po druhé světové válce v roce 1945 a úspěšně rozmnožena. U nás je nyní characid jednou z nejznámějších ryb a stala se z ní jedna z nejodolnějších ryb.

Jedná se o mírumilovnou rybu, které se daří v prostornějších nádržích, jelikož se chová v hejnech o 10 a více kusech. Rybky pomocí svých jasných barev udržují stálý kontakt a tak se lépe ubrání nepříteli.

Chov v akváriu

Jak již bylo zmíněno, nádrž by měla být prostornější (minimálně 60 lt). Ideální teplota vody je 20 – 23 ºC a tvrdost by neměla přesáhnout 8 ºdH. A hodnota pH by měla mít neutrální hranici (pH 7). Jestliže přesáhneme tvrdost vody a teplotu nad 25 ºC - může degenerovat nejen pohlavní ústrojí, ale může docházet ke ztrátě pigmentace a celkovému chřadnutí ryb. Určitě je třeba udržovat čistou vodu s dostatečným obsahem kyslíku. Proto je nutná výměna vody asi v týdenních intervalech. Rybky využívají hlavně spodní části vodního sloupce. Milují tmavá stinná místa.

Rostliny v akváriu. Ano nebo ne?

Co se týká osázení akvária rostlinkami, je nutno zajistit rybkám možnost volně plavat. Zde můžeme využít jak nízké rostlinky, tak rostlinky plovoucí na hladině. Když si však pořídíme větší skupinku neonek, vytvoří tzv. „školku“ a pohybují se i ve střední části akvária.

Potrava neonek

Jedná se o všežravou rybu, ale upřednostňuje živou hmyzí potravu. Další potravou může být suché vločkové krmivo, nítěnky, patentky,  ale například i hlávkový salát. Určitě je vhodnější krmit rybky častěji, ale v malých dávkách a strava by měla být rozmanitá.