Jak vyřešit ohřev vody v rekreačním objektu? Ideálním řešením jsou průtokové ohřívače vody

ohřívač vody
Jak vyřešit ohřev vody v rekreačním objektu? Ideálním řešením jsou průtokové ohřívače vody

Chaty, chalupy a další rekreační zařízení nebývají připojeny k rozvodům teplé vody nebo jsou využívány obvykle jen nárazově. Jak vyřešit ohřev vody tak, aby byl energeticky úsporný, a přesto jsme teplé vody měli dostatek?

Ekonomický provoz průtokového ohřívače

Z průtokového ohřívače vody získáme teplou vodu okamžitě. To znamená, že se voda neshromažďuje v zásobnících, kde by mohla vychladnout a musela se znovu se nahřívat. Díky průtokovému ohřívači, máme dostatek teplé vody přesně ve chvíli, kdy ji potřebujeme. Na rozdíl od zásobníkových ohřívačů vody, kdy je teplé vody pouze tolik, jaký je objem zásobníku. Takže často na teplou vodu musíme několik hodin čekat. Toto u elektrických průtokových ohřívačů nehrozí.

Průtokové ohřívače vody jsou výhodné i díky své pořizovací ceně, která vás určitě potěší. Jejich konstrukce je jednoduchá a cenově dostupná. Díky dvěma možnostem umístění ještě ušetříte prostor. Průtokové ohřívače vody se dají umístit buď dolů pod umyvadlo a skrýt například do umyvadlové skříňky, nebo nahoru nad odběrné místo, kde se může schovat například do skříňky v kuchyni.

Jaký typ zvolit - beztlakový nebo tlakový ohřívač?

Elektrické průtokové ohřívače vody se vyrábí ve dvou provedeních – beztlaké a tlakové.

Beztlakový průtokový ohřívač

Beztlaké průtokové ohřívače se dají umístit jen pro jedno odběrné místo a potřebujeme k němu speciální vodovodní baterii. Na druhou stranu ale baterii nepoškozuje tlak vody, takže výrobní náklady i cena beztlakového ohřívače jsou nižší.

Tlakový průtokový ohřívač

Tlakové průtokové ohřívače vody můžeme využít pro více odběrných míst. Jejich konstrukce je o něco složitější, takže je vyšší i jejich pořizovací cena. Na druhou stranu, v případě více odběrných míst, stačí pouze jeden průtokový ohřívač. Pokud si nevíte rady, doporučujeme konzultaci s odborníkem. Česká společnost Wterm má ve své nabídce velké množství ohřívačů, ze kterých si určitě vyberete ten nejvhodnější.

Jaký vybrat příkon ohřívače, aby stačil?

Pečlivě si rozmyslete, k čemu budete ohřívač využívat. Jestli budete vodu využívat jen pro občasné umytí pár kousků nádobí nebo na napouštění vany? Na umytí rukou postačí příkon 3,5 – 9 kW. Průtokový ohřívač vody do sprchy už potřebuje příkon 9 – 15 kW a pro napouštění vany je vhodný příkon nad 15 kW (více o velikosti a výkonu ohřívačů ZDE). Nezapomeňte zkontrolovat, jestli vaše jističe unesou zátěž vybraného ohřívače.

Přečtěte si dalších 5 věcí, které byste měli vědět o průtokových ohřívačích