Advent je dobou přípravy na Vánoce

Advent
Advent je dobou přípravy na Vánoce

Doba adventní je každoročně časem horečných příprav na Vánoce. Bohužel si nebereme příliš vzor ze svých předků, kteří čtyři adventní týdny prožívali hlavně duchovně, jako dobu zklidnění a dobročinnosti. Pro moderní společnost je to spíše období stresu a nákupů. Většina lidí se asi nezačne najednou postit ani nezavrhne shánění vánočních dárků, ale pojďme se letos snažit to nepřehánět a radovat se i z maličkostí, třeba slavnostní adventní výzdoby svého domova.

Velkou roli hrají během adventu světla. Letošní první neděle adventní připadá už na poslední listopadovou neděli, tedy 27. listopad. Ten den bychom měli mít doma adventní věnec a rozsvítit si na něm první svíci. A to může být někdy problém, zvlášť máte-li doma malé děti, nebo naopak seniora vyššího věku. Každoročně řada adventních věnců shoří, ale víte, že existují i LED svíčky? Věnec vám od nich nechytí, kapající vosk nezničí sváteční ubrus a svítit vydrží podstatně déle než většina klasických svíček. Zdrojem jejich energie jsou baterie.

Ostatně nejen svíčky na věnci k adventu patří. Právě během adventní doby se naše zahrady, okna, balkony a terasy odívají do slavnostního osvětlení. Někdo ho má připravené už na zmíněnou první adventní neděli, ale řada lidí světýlka instaluje i v průběhu adventu. Každopádně děti se s rostoucím počtem osvětlených oken a stromů na zahradách stále častěji ptají, kdy už přijde Ježíšek. Zapojte je tedy do instalace světýlek i do přípravy dalších vánočních dekorací, aby jim to lépe uteklo. Mohou pomoci zavěsit hvězdičky či vločky do oken a také každý večer kontrolovat, jestli světýlka správně svítí. A klidně jim to můžete odstupňovat a každou adventní neděli něco přidat, aby věděly, že Vánoce už se opravdu blíží. Tak klidný advent plný světel a rodinné pohody.