Topíte plynem, nebo elektřinou? A který zdroj je nejvýhodnější?

Topení
Topíte plynem, nebo elektřinou? A který zdroj je nejvýhodnější?

Jedna z nejdůležitějších otázek, kterou si při rekonstrukci či stavbě domu položíte, se týká zdroje vytápění. Topení totiž spolkne velkou část nákladů na provoz domácnosti. Jeho volbě je proto potřeba věnovat dostatek pozornosti. Který zdroj je nejvýhodnější?

Nejsnadnější a ekologické řešení: Elektřina

Snadná obsluha, ekologický provoz, téměř nulová údržba a snadná dostupnost. To jsou faktory, díky kterým se elektrické vytápění stalo jednoznačně nejoblíbenějším. V posledních letech proto volí elektrické vytápění stále více domácností.

Vytápění elektřinou ale nemusí být zrovna levnou záležitostí, proto si pohlídejte, abyste využívali speciální tarify. Můžete se také o projektu poradit s odborníky a dostat se s elektrickým vytápěním na stejnou cenovou hladinu jako s plynovým.

Tip: Nejoblíbenější kombinací v pasivních i nízkoenergetických domech je podlahové vytápění doplněné krbovými kamny.

Zlatá střední cesta

Vytápění plynem je ekologické, a pokud zvolíte výkonný kondenzační kotel, může pro vás být zajímavé i po ekonomické stránce.

Plynem můžete svou domácnost vytápět i v případě, kdy není ve vaší lokalitě možnost připojení na rozvod plynu. Jen je třeba počítat s vyššími pořizovacími náklady a většími nároky na prostor. Budete totiž potřebovat samostatný zdroj propan-butanu, který je nutné někam umístit a pravidelně doplňovat.

Když nemáte na výběr: Tuhým palivům pomalu odeznělo

Pokud ve vaší obci není zaveden plyn a elektrické vytápění se vám zdá příliš drahé, pak vám nejspíš nezbyde nic jiného, než topit tuhými palivy. Je třeba podotknout, že kotle na uhlí už jsou dávno pasé nejen pro svou komplikovanou obsluhu, ale především pro svůj neekologický provoz.

Taková krbová kamna se ale hodí i jako doplněk k elektrickému či plynovému kotli. Pokud je napojíte na topný systém, můžete si teplo z krbových kamen užívat v celém domě a nejen v místnosti, kde se nachází.