Lze vytopit dům 5 žárovkami?

Žárovka
Lze vytopit dům 5 žárovkami?

Technika se stále vyvíjí. O čem naši otcové snili, my již dávno používáme. Není to třeba jen o telefonech a spotřební elektronice. Je to i o bydlení.

Za posledních 10 let se stavebnictví velmi změnilo. k lepšímu. Okna klesla na 40 % původní ceny, při stejné kvalitě. Pomalu každá novostavba je již dnes na hranici pasivního domu. Ovšem příkony a tedy spotřeby energií se snižují přímo drastickým způsobem.

Zatímco před 10–15 lety spotřebovávaly novostavby 30 000 kWh elektřiny na topení, v elektrokotle cca výkonu 12 kW, dnes se již staví domy s tepelným čerpadlem, které spotřebují na celoroční topení a teplou vodu do bojleru kolem 3- 5 000 kWh, pokud mají kvalitní tepelné čerpadlo tak jen kolem 1ééé až 1 500 kWh. To je cca 3000,- Kč.

A jaký je příkon

A jaký je příkon takových domů, místo 12 kW elektrokotle? Pouhých 450 W. Tedy, stejný výkon, jaký spotřebuje 5 stowattových žárovek. Někde tedy má 5 žárovek na lustru v obýváku, jiný s tím zajišťuje topení a teplou vodu pro dům. Tedy, spotřeba energií může klesnout i 30 x.


A to je velmi významné, protože cena elektřiny za 15 let stoupla asi 3 x. Elektřinu pro takový dům by mohlo celoročně zajišťovat jen několik fotovoltaických panelů, a pak se již z domu stává Nulový dům.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz