Byt lze vytápět i za 4 000 Kč ročně

Vytápění bytovek
Byt lze vytápět i za 4 000 Kč ročně

Pod takovou cenou vytápění si asi představíte dřevorubce, jenž tráví léto v lese, s motorovou pilou a zimu v kotelně u kotle. A na život již mu nezbývá čas.

Nebo rozesmátého důchodce, který získal na kotlíkovou dotaci peletkový kotel, a přes zimu mu pak úsměv zmrznul na tváři. Tyto metody topení ne vždy přinášejí nízké náklady a vysoký komfort.

Čas jsou peníze

Dnes je nutno počítat i čas. Jak mne poučuje moje 13cti letá dcera, " Společnost se velmi zrychlila. Těžko již někdo bude 7 sekáči kosit louku celý den, když to může udělat jedním traktůrkem za pár hodin." Dnes je nutno počítat nejen cenu paliva, ale i cenu času obsluhy kotle. "Čas jsou peníze". Zní staré okřídlené heslo.

Kotel v bytovce

Bytovka na obrázku má kotel od firmy Kodek, z roku 2001. Kotel si na sebe již mnohokrát vydělal. Vyrábí totiž 3 až 6 x levnější teplo, zapaluje se 1 x za rok, zásobník vydrží i několik dní automatického provozu. Nedehtuje, nezanáší se, netrpí nízkoteplotní korozí. Lze regulovat i jako dálkové topení telefonem, třeba pro vytápění chat.

Kotel není citlivý na kvalitu paliva. 30 % prachu mu nevadí. Jak vidíte, kotel svými možnostmi komfortu vysoce předstihuje velké množství kotlů, spadajících nyní do ekodesignu, v rámci kotlíkových dotací. Kotel má obrovský rozsah regulace. V praxi od 5 % do 100 %. Náběh na plný výkon má do 3 minut, do útlumu přejde během 5 minut. V útlumovém režimu vydrží i 2 dny.  To jsou zřejmé výhody, které generují velmi levné teplo a komfort obsluhy. Mnozí lidé, kteří mají tyto kotle, nové kotlíkové dotace na nové kotle již ani nechtějí. Mnohé nové moderní kotle nejsou lepší. Bytovka je s komfortem topení i obsluhou spokojena. Cena vytápění bytu 3 + 1 před zateplením byla kolem 8 000,- Kč, po zateplení obvodového pláště (fasády a střechy) by měla klesnout na polovinu. To je velmi zajímavá cena tepla, kterou si může dovolit platit i senior ze svého důchodu. Je to tedy sociálně únosné, ekonomické vytápění.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista (auditor)
Zdroj: www.masterenergy.cz