Kotel je srdce domácnosti: Jak ho vybrat?

Kotel
Kotel je srdce domácnosti: Jak ho vybrat?

Teplá voda v kohoutku a v topení není samozřejmost. A účet, který za ni každý měsíc platíte, může být možná mnohem nižší, než si myslíte. Kotel je srdcem domácí pohody a jeho výběru je proto třeba věnovat dostatek pozornosti. Podle čeho se při výběru rozhodovat?

Nejprve zvolte palivo

K vytápění a ohřevu vody v domácnosti můžete volit ze tří možných paliv a jejich kombinací – tuhé palivo, elektřina a plyn.

Tuhá paliva jako dřevo či uhlí lákají nízkou cenou, ale je s nimi hodně práce. Řekněte si, zda budete mít vždy čas a sílu s přípravou dřeva. Je také nutné připomenout, že je třeba neustále udržovat oheň, aby vám dům nevychladl, až třeba vyrazíte na zimní dovolenou. A to s tuhými palivy zajistíte pouze tak, že vám někdo přijede domů zatopit, než se vrátíte.

Vytápění elektřinou je jednoznačně nejpohodlnější, ale je to také vytápění finančně nejnákladnější. Elektrokotle jsou na druhou stranu levnější na pořízení.

Zlatou střední cestou je vytápění plynem. Není tak finančně náročné a nabízí dostatečný komfort.

Tip: Pokud máte tu možnost, zvolte kombinaci paliv. Krbová kamna a plynový či elektrický kotel vám zajistí skutečnou tepelnou pohodu po celý rok. A o kouzlu plápolajícího ohně nejspíš ani mluvit nemusíme. Mrkněte na topenilevne.cz, kde najdete oblíbené radiátory Purmo, krbová kamna, podlahové vytápění, ohřívače vody i kotle.

Jaké jsou druhy kotlů?

Když přijde na výběr kotle, je potřeba přemýšlet také způsobu ohřevu vody. Ne každý kotel umí ohřívat vodu v kohoutku i v topení. A když už budete shánět nový kotel, pořiďte si rovnou takový, který vám zajistí i teplou vodu.

  • U elektrického kotle nemusíte řešit odtah spalin, ale před jeho instalací si musíte ověřit, zda váš dodavatel energie tento odběr schválí, protože je třeba změnit velikost jističe.
  • Atmosférický plynový kotel potřebuje vyvložkovaný odtah spalin do komína, ale tyto kotle se již nevyrábí – modely, které v nabídce najdete, se pouze doprodávají.
  • TURBO plynový kotel nevyžaduje komín – odtah spalin zajišťuje ventilátor. Spaliny můžete odvádět přes obvodovou zeď, ale i do komína. Ani tyto kotle se už nevyrábí a ty, co v nabídce najdete, se jen doprodávají.
  • Kondenzační plynový kotel plní nejpřísnější ekologické předpisy, je vybaven kvalitní elektronikou i čerpadly. Je velmi účinný a spaliny lze odvádět přes stěnu, ale i do komína. Při instalaci kondenzačního kotle je třeba mít možnost připojení na vodovodní odpad – vznikající kondenzát musí mít volný odtok.