Tepelné čerpadlo kontra zateplení

Pasivní dům
Tepelné čerpadlo kontra zateplení

Tepelné čerpadlo kontra zateplení. Jak nejlépe spořit? Co je lepší? Investovat do tepelného čerpadla, nebo do zateplení?

Můj názor je jasný. Obojí. Mít tepelné čerpadlo i zateplení. Ale někdy není možné mít všechno. Zvláště, pokud jste například finančně omezeni.

Jak je to u malého rodinného domku?

Zateplením – výměnou oken, zateplením fasáda, zateplením stropu, zateplením podlahy, lze dosáhnout úsporu i 50 %. Mnohdy ovšem, takové zateplení obálky budovy ani není možné. Není – li dům podsklepen, těžkou jej budete zateplovat. Museli byste "vykopat" podlahy. Investice bývá v řádu do půl milionu Kč. Ale může být i přes milion. Záleží, zda budete realizovat i rekuperaci?

Starý dům

Ovšem, pokud koupíte starý dům, který již rekonstrukci stejně potřebuje, je ideální, provést rekonstrukci důkladně. Je to výhoda, kupovat staré domy, "v chatrném stavu", neboť položka zateplení – rekonstrukce již často bývá ve formy rezervy v ceně.

Zateplený dům

Mnohem horší bývá kupovat již nějak zateplený dům, připravený k prodeji. Stává se často, že jde spíše i investice do barvy a nátěrů než skutečně do stavby. Pokud si máte možnost investice provádět sami, nejlépe s cca 50 %, je to ideální stav. Děláte to pro sebe. Co dosáhneme zateplením? Běžným zateplením 50 % energetických úspor, důkladným zateplením i téměř 80 %. Návratnost investice pak bude dle druhu ceny tepla, které ušetříme, 10–50 let, s pomocí dotací poloviční. 

U velkých nemovitostí investice skáče skokově. Výhoda zateplení je, že jsou u této investice zpravidla nižší náklady na servis než u investice do tepelného čerpadla. Laciné tepelné čerpadlo mívá drahý servis, kvalitní a účinné tepelné čerpadlo, nemusí být ani drahé značkové, může mát velmi nízké náklady na servis. Viz tepelné čerpadlo na nezateplené horské chatě v Krkonoších, po 10 letech provozu.  

Co získáme investicí do tepelného čerpadla? Náklady na energie srazíme, investicí 200.000 - 300.000 Kč několikanásobně (4–5krát).

Mýty a pověry

V rámci kotlíkových dotací, které lze k tomu využít, se dávno opustilo klišé, zakořeněný mýtus, že dům je nejprve nutno důkladně zateplit, a pak teprve investovat do tepelného čerpadla. Kotlíková dotace umožňuje dotovat a instalovat tepelná čerpadla i do velkých nezateplených domů, a výsledky i letošní mrazivou zimu byly vynikající.

Například dům cca 300 m2, velký nezateplený, protopil včetně mrazů, tepelným čerpadlem od podzimu do konce března, jen 7.000,- Kč. Pohodlně, bez práce, levněji než dřevem. Investor chce, stejně v budoucnu, ale dům zateplovat.

Co tedy volit, tepelné čerpadlo nebo zateplení?

Já myslím, že záleží na aktuální dotaci. Kotlíková dotace 127.500 Kč škoda ji nebrat, dotaci na zateplení berte hned po ní. Doba se mění, a podmínky Nová zelená úsporám taky. Nyní, nově, při žádosti o zateplení, je nutno doložit i to, že máte legislativně legální zdroj tepla, provozovatelný i po roce 2022. Na druhou stranu, 2. vlna kotlíkových dotací, třeba ve Zlínském kraji byla tak nádherná, pro tepelná čerpadla a biomasu, že bylo chybou nežádat. Za 30 minut se podalo cca 1000 žádostí, žádné řady, žádné čekání ve frontě. Tedy, ideální je, a dotační tituly to i podporují, tepelné čerpadlo + zateplení. Nebo jen tepelné čerpadlo z kotlíkových dotací, i bez zateplení.

Žádejte, dokud dotace jsou.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Dotace na zateplení 400 000,- Kč
Levné topení a bydlení v centru Brna
Tepelné čerpadlo na nezateplené horské chatě v Krkonoších, po 10 letech provozu.
Tepelné čerpadlo zadarmo