Chystáte se zálohovat firemní data? Poradíme, jaká média zvolit

Zálohování dat
Chystáte se zálohovat firemní data? Poradíme, jaká média zvolit

Při práci na počítači bychom neměli zapomínat na pravidelné zálohování dat. Ti, co přišli o důležité dokumenty, rozpracované projekty, fotky za několik let během vteřiny, už vědí. Ostatní buď zálohují, nebo si nepřipouštějí či vůbec netuší, že by se něco takového mohlo stát. V některých situacích se data ještě dají zachránit, jindy jsou nenávratně pryč.

Jak ochránit důležité dokumenty

Pevný disk v počítači má jen omezenou životnost a je velmi citlivý. Kdykoliv může selhat a data mohou být nenávratně ztracena. Proto je vhodné mít ještě jedno zařízení, nepřipojené k počítači, kam důležitá data pravidelně kopírujeme. Ne vždy nastane ten nejčernější scénář. Speciální laboratoře mohou zachránit data z flashdisků, HDD, SSD, RAIDových polí, paměťových karet, optických medií, NAS. Odborníci vyřeší i poškozený software - smazaná data, zformátovaný disk, poškozený souborový systém, přepsaný disk.

Jak a co zálohovat

Možností, jak zálohovat data v počítači, je hned několik. Nejjednodušší způsob je uložení důležitých dokumentů na flashku (USB flash disk) nebo na externí disk. Tady je ovšem podobné riziko – může se poškodit. V poslední době se staly trendem tzv. cloudové aplikace (vzdálená úložiště), na která si lze uložit svá data. Velkou výhodou je možný přístup odkudkoliv. Dalším běžným způsobem uchování dokumentů je zápis na přenosné optické médium (CD/DVD-RW). Poměříme-li však velikost dnešních běžných dat (filmy, hudba, fotografie, důležité dokumenty atd.) a objem, který jsou optická média schopná pobrat, může se v případě velkého množství jednat o časově (a mnohdy i finančně) náročný proces zálohování.

Jak vybrat vhodné datové médium

USB flash disky se hodí pro přenášení jednotlivých souborů na vzdálenější místa, např. prezentace na školení – lektor nemusí vozit svůj notebook, ale má přednášku na flashce, kterou vsune do jiného počítače ve školicí místnosti. Ceny se pohybují od 100 Kč a mohou se vyšplhat i přes 2 tisíce korun, záleží na jejich kapacitě.

Nejlepším a nejdostupnějším řešením, pokud chceme zálohovat často velké objemy dat, je externí disk. Na trhu existuje nepřeberné množství disků, které se liší rozměrem, velikostí paměti, způsobem připojení, podpůrnými systémy i cenou, některé jsou i velmi odolné proti nárazu, prachu. Při výběru je důležité si ověřit kompatibilitu s počítačem. Moderní disky kombinují velkou rychlost přenosu (80-120 MB/s) spolu s velkou kapacitou (500 GB – 12 TB). Ceny těch běžných se pohybují od jednoho do čtyř tisíc korun.

Už dříve jsme si zvykli nahrávat především filmy a hudbu na CD a DVD. Tato klasická média jsou levná a stále užívaná. Hodí se na menší objem dat, který chceme předat další osobě nebo instituci.