Jak ušetřit za vytápění? Zkuste to tepelným čerpadlem

vytápění
Jak ušetřit za vytápění? Zkuste to tepelným čerpadlem

Tisíce českých domácností mění svůj starý vytápěcí systém za tepelné čerpadlo. Důvody jsou jednoduché: vysoká úspora a tepelný komfort bez jakékoli námahy a starostí. Kolik můžete ušetřit s tepelným čerpadlem?

Plošný růst cen energií už vás trápit nebude

Každým rokem se ceny energií neustále zvyšují. To se nejvýrazněji projevuje v zimních měsících, kdy je potřeba vytápět interiér a zároveň ohřívat užitkovou vodu. Tepelná čerpadla mají v porovnání s ostatními zdroji tepla nespornou výhodu. Ke svému chodu potřebují pouze třetinu elektrické energie a zbytek odebírají z okolního prostředí. Zbytkovou tepelnou energii získávají ze vzduchu, vody nebo země.

Z toho důvodu jsou provozní náklady tepelného čerpadla opravdu nízké. Ušetřit rodinnému rozpočtu můžete až 70 % ročních nákladů na energie. I v případě, že ceny elektřiny budou v budoucnu růst, na vytápění tepelným čerpadlem to bude mít pouze třetinový dopad.

Vyplatí se investice do tepelného čerpadla?

Pořizovací cena tepelného čerpadla se pohybuje od 50 do 400 tisíc korun. Záleží na druhu tepelného čerpadla, potřebném výkonu a dalších parametrech, které se odvíjí od potřeb vašeho domu. S investicí vám ovšem může výrazně pomoci státní dotace. Na tepelné čerpadlo můžete získat až 127 000 Kč.

Například pro zrekonstruovaný rodinný dům o výměře 200 m2 lze pořídit tepelné čerpadlo vzduch voda za 240 000 Kč. Se státní dotací je očekávaná finanční návratnost okolo 6-8 let. Při životnosti tepelného čerpadla přes 20 let se skutečně jedná o investici, která se vyplatí.

Ušetřete nejen vašemu rodinnému rozpočtu

Nízké náklady na provoz nejsou jediným důvodem, proč jsou tepelná čerpadla tolik oblíbená. Hlavně ušetříte sobě veškeré starosti a námahu. Tepelné čerpadlo je bezúdržbový zdroj tepla, tudíž se po úvodním nastavení nebudete muset o nic starat.

Tuto výhodu hlavně ocení dosavadní majitelé kotlů na tuhá paliva. S tepelným čerpadlem odpadají veškeré starosti spojené s uskladněním a zatápěním uhlí nebo dřevem. Samozřejmě taktéž odpadá problém s neustálým nepořádkem.

Nesmíme opomenout ani ekologickou stránku tepelného čerpadla. S jeho pořízením výrazně ušetříte životnímu prostředí díky výraznému snížení uhlíkové stopy.