ZahradaUž za minulého režimu se tvrdilo, že by možná bylo lepší, kdyby zemědělství vedli zahrádkáři, tedy lidé z fabrik, a průmysl JZD, tedy lidé ze zemědělství, ale ve skutečnosti z přidružených výrob. Zahrádkáři již tehdy perfektně fungovali, a přidružené výroby měly špičkové průmyslové výsledky.

Ovšem, každý režim se zahrádkářů bál. Soudruzi tvrdili, že zahrádka   před domem je malá buňka kapitalismu.  V současné době, pojmy jako zahrádkaření, potravinová   soběstačnost, samozásobitelství, taky nejsou nijak preferovány. Za 2. světové války bylo ovšem zahrádkaření velmi žádané. Ve městech se tehdy vypěstovalo 48 % zeleniny.

Jak je na tom zemědělství dnes?

"Za komunistů jsme měli 3,5 milionu ha zemědělské půdy", říká můj známý.  "Dnes je všude nastavěno mnoho montoven, skladů, fotovoltaických polí a podobně, máme 2,5 milionu ha zemědělské půdy.  Třeba u cukrovky, šly ovšem hodně nahoru výnosy. V socialismu byla průměrná výnosnost 25 t cukrovky / ha. Dnes, kdo nemá 60 t cukrovky /ha naříká, že se neuživí. Dnes ČR produkuje o 30 % více cukru než za socialismu. Cukrovka se dnes pěstuje na 25 000 ha na Moravě a 35 000 ha v Čechách. Zemědělské půdy je tedy dost." 

 

zahrádkáři - zelenina

A co zahrádkáři?

Zahrádkářů ubylo, cca o 1/3 se snížily zahrádkářské kolonie. Přesto ale poráží produkcí některých plodin dotované zemědělce.  Nyní je obrovský zájem o zahrádkaření. Na uvolnění místa v koloniích se čeká 4–5 let. Zájem mají hlavně 30–40 letí lidí bydlící v bytech, s dětmi.  Zahrádkaření má obrovský vliv na psychiku, zdraví, spokojenost, ...

Kolik zahrádkáři vypěstují?

Z dat Českého statistického úřadu vyplývají zajímavé informace. Loni si domácnosti na zahradách v koloniích, u domů či na soukromých políčkách vypěstovaly například dvacet tisíc tun rajčat. Což 2 x více, než vypěstovali dotovaní tuzemští zemědělci. Stejný poměr platí i u okurek nakládaček. A u hadovek dokonce domácnosti produkují 6 x více než zemědělci. I jahod vypěstují zahrádkáři více než zemědělci. Přitom ale, zahrádkáři   platí 11 Kč /m2 půdy, tedy 110 000,- Kč / ha. Zemědělci platí jen 1 - 4 000,- Kč /ha.

Vidíte tedy, že zemědělství bez   dotací může být efektivnější než dotované zemědělství. Mladé rodiny mají zájem o kvalitní zeleninu. Nově vznikají i zahrádkářská družstva.

Letošní jaro začal velký zahrádkářský boom. Spousta lidí sadí stromky, zeleninu, budují vysoké záhony, skleníky, dokonce na zahrádkách chovají i pstruhy. Nastupují nové zahrádkářské technologie. Jako hydroponie, akvaponie, a aeroponie. Díky novému LED osvětlení se stále více, pěstuje i ve sklepech. Běžní lidé jen přísadby, ti, co nemají zahrádky, i užitkové plodiny. Například chilli papričky pod LED diodami jedou perfektně.  I na balkonech v bytech lze vypěstovat až 150 kg zeleniny. Možnosti zvýšit samozásobení zeleninou, tedy jsou. A ta kvalita, dozrálost. Té se supermarketová strava nemůže rovnat. Dnes opravdu není těžké vypěstovat na 1 m2 i 2 000 rajčat.

Zahrádkaření má tedy obrovské množství přínosů:

- plně dozrálá kvalitní zelenina, řekněme, téměř zdarma

- zdravý životní styl – aktivní, pohodový, klidný, v dnešní uspěchané době

- snížení životních nákladů

- potravinová bezpečnost, soběstačnost

- stmeluje rodinu, má kladný vliv na výchovu , odolnost a soběstačnost dětí

- spokojenost

Neleží vám zahrádka ladem?

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Vytápění skleníků zdarma 
Zeleninový reaktor - Akvaponický skleník
Dotace na novostavby
Téměř nulové domy

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie