Vosy a sladkéVosy jsou nepříjemným agresivním hmyzem, který nás obtěžuje v létě a na podzim. Nejhorší je to v době dozrávání ovoce, které vosy pochopitelně láká. Pokud jsme doma či na chalupě, můžeme se před nimi bránit sítěmi v oknech a ve vchodových dveřích.

Ovšem v létě samozřejmě většinu času trávíme venku, kde jsme útoku vos přímo vystaveni. Pro některé jedince trpící alergií na vosí žihadlo to může mít i fatální následky. Chránit bychom měli především malé děti. Jak se vosám bránit nebo se jich zbavit, na to existuje řada babských rad i seriózních návodů.

Lapače na vosy

Nejjednodušší lapače si můžeme vyrobit sami z obyčejné PET lahve. Kolem domu a na zahradu jich můžeme umístit i několik, aby pravděpodobnost pochytání vos byla co největší. Z lahve odstřihneme horní část asi v jedné třetině její výšky a zasuneme ji do spodní částí hrdlem dolů. Pak již stačí jen přidělat provázek na zavěšení lahve a nalít do lapače vhodnou náplň, která vosám chutná. Dovnitř se vosa dostane snadno, ale ven se jí to již nepodaří, jelikož se snaží vylézt po stěně a nenapadne ji přelétnout k hrdlu. Lapače zavěsíme v místech největšího výskytu vos, tzn. pod střechu domu, terasy, balkónu, pergoly nebo na větve ovocných stromů.

Náplň v lapači

Vosy musíme nalákat na to, co mají nejraději. Může to být pivo, nálev do okurek, které se v této době obvykle zavařují, nebo naopak sladké šťávy. Použít můžeme také obyčejnou vodu, do které nasypeme trošku cukru a nakrájíme kousky zralého ovoce. Pokud je horko, ovoce začne kvasit, což přiláká vosy i z větší dálky. Ovoce ovšem musí ve vodě plavat, aby se vosy utopily. Stejnou službu vykoná i zkvašené víno. Po naplnění lapače mrtvými vosami vše raději spálíme na ohništi a vyrobíme si lapače nové.

Vosy a sladké

Vosí hnízdo

Vážnější je situace, kdy se vosy uhnízdí pod střechou domu, nebo dokonce v konstrukci. Pokud máme dřevěnou chalupu či chatu, není vůbec neobvyklé, že si vosy prokoušou otvor mezi palubkami a vybudují si hnízdo mezi vnějšími palubkami a vnitřním obložením stěn. V případě malého hnízda pomůže účinný sprej na bodavý hmyz. Můžeme do otvoru zasunout také hadr namočený v naftě či petroleji. Pokud si netroufneme zasáhnout svépomocí, nezbývá, než zavolat hasiče, kteří se o vše postarají
 

Komentáře   

0 #1 profile5210 2018-11-01 07:01
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

http://www.carolina-classic-corvettes.com/gallery/albums/userpics/10158/cheap-linux-hosting-60418.jpg
Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Zajímavé rubriky

Doporučené stránky

Jak Bydlet - články o bydlení
Cestovní server - vše o cestování
JáUšetřím.cz- Jak ušetřit: bydlení, cestování, energie