Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.bydleti.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Jak se zbavit vos - bydleti.cz

Jak se zbavit vos

Vosy a sladké
Jak se zbavit vos

Vosy jsou nepříjemným agresivním hmyzem, který nás obtěžuje v létě a na podzim. Nejhorší je to v době dozrávání ovoce, které vosy pochopitelně láká. Pokud jsme doma či na chalupě, můžeme se před nimi bránit sítěmi v oknech a ve vchodových dveřích.

Ovšem v létě samozřejmě většinu času trávíme venku, kde jsme útoku vos přímo vystaveni. Pro některé jedince trpící alergií na vosí žihadlo to může mít i fatální následky. Chránit bychom měli především malé děti. Jak se vosám bránit nebo se jich zbavit, na to existuje řada babských rad i seriózních návodů.

Lapače na vosy

Nejjednodušší lapače si můžeme vyrobit sami z obyčejné PET lahve. Kolem domu a na zahradu jich můžeme umístit i několik, aby pravděpodobnost pochytání vos byla co největší. Z lahve odstřihneme horní část asi v jedné třetině její výšky a zasuneme ji do spodní částí hrdlem dolů. Pak již stačí jen přidělat provázek na zavěšení lahve a nalít do lapače vhodnou náplň, která vosám chutná. Dovnitř se vosa dostane snadno, ale ven se jí to již nepodaří, jelikož se snaží vylézt po stěně a nenapadne ji přelétnout k hrdlu. Lapače zavěsíme v místech největšího výskytu vos, tzn. pod střechu domu, terasy, balkónu, pergoly nebo na větve ovocných stromů.

Náplň v lapači

Vosy musíme nalákat na to, co mají nejraději. Může to být pivo, nálev do okurek, které se v této době obvykle zavařují, nebo naopak sladké šťávy. Použít můžeme také obyčejnou vodu, do které nasypeme trošku cukru a nakrájíme kousky zralého ovoce. Pokud je horko, ovoce začne kvasit, což přiláká vosy i z větší dálky. Ovoce ovšem musí ve vodě plavat, aby se vosy utopily. Stejnou službu vykoná i zkvašené víno. Po naplnění lapače mrtvými vosami vše raději spálíme na ohništi a vyrobíme si lapače nové.

Vosí hnízdo

Vážnější je situace, kdy se vosy uhnízdí pod střechou domu, nebo dokonce v konstrukci. Pokud máme dřevěnou chalupu či chatu, není vůbec neobvyklé, že si vosy prokoušou otvor mezi palubkami a vybudují si hnízdo mezi vnějšími palubkami a vnitřním obložením stěn. V případě malého hnízda pomůže účinný sprej na bodavý hmyz. Můžeme do otvoru zasunout také hadr namočený v naftě či petroleji. Pokud si netroufneme zasáhnout svépomocí, nezbývá, než zavolat hasiče, kteří se o vše postarají