Jak pěstovat brambořík

Jak pěstovat brambořík

Pokud chcete, aby vám brambořík rok co rok dělal radost plnými květy, péče o něj je zásadní. Díky krásnému květenství a pozoruhodným listům je brambořík velmi oblíbenou rostlinou domácích pěstitelů. Často ale slýcháme, že přesně nevědí, jak se o tuto rostlinku postarat. Podívejme se, jak připravit ideální podmínky pro brambořík během květenství i po něm.

Správná péče o brambořík začíná u teploty. V přirozeném klimatu se vyskytují v chladnějším a vlhčím prostředí. Pokud se teplota doma pohybuje přes 20 ° C během dne a v noci klesá k 10 ° C, váš brambořík začne postupně odcházet. Příliš vysoké teploty způsobují žloutnutí listů a rychlý úbytek květu. Obvykle bramboříky, které dostanete u nás koupit, jsou dovezeny z tropických oblastí a nejsou aklimatizovány na nízké teploty pod 4 ° C. Nejvíce se daří bramboříku v teplotách 12-15 ° C.

Dalším důležitým faktorem je dostatečná závlaha. Brambořík je velmi citlivý na přelévání i na vysychání. Ujistěte se, že má rostlinka dostatečný odvodňovací systém, který zajistí neustálou vláhu a zabrání přemokření. Zalévejte pouze v případě, kdy po kontrole prstem je hlína na dotek suchá a nenechávejte ji dlouho stát ve vodě. Brambořík zalévejte přímo na hlínu pod listy. Nikdy ne na samotnou rostlinku, která by mohla začít uhnívat. Nezapomínejte přihnojovat hnojivy rozpustnými ve vodě 1 – 2 x do měsíce.

Péče po odkvetení

Po odkvetení se rostlinka ubere do klidového stavu. Nástup tohoto stavu vypadá obdobně, jako když rostlina odchází. Neděste se. Listy zblednou a uvadnou, ale brambořík jen odpočívá a při správné péči se za pár měsíců opět rozvine. Rostlinu přestaňte zalévat, jakmile zpozorujete tyto příznaky, umístěte ji do chladné a tmavé místnosti. Můžete odstranit odumřelé listy a po dobu dvou měsíců ji nechte jen vegetovat.

Jakmile skončí toto období a rostlina je znovu při síle, začněte zalévat a přeneste ji z tmavé místnosti. Ujistěte se, že jste půdě dopřáli dostatečnou vláhu. V této fázi můžete květináč s rostlinou nechat stát ve vodě i hodinu, aby si půda nabrala dostatek vody po vegetaci. Poté ale opět zajistěte dostatečné odvodnění.

Zkontrolujte hlízy. Pokud bude květináč přeplněn, je třeba jej přesadit do větší nádoby. Jakmile se začne rostlinka zelenat, pokračujte v normální péči.

 

Související články:

Jak pěstovat anturie

Jak pěstovat zázvor