Medvědí česnek a jeho pěstování

Medvědí česnek
Medvědí česnek a jeho pěstování

Přechod ze zimy do jara se spojen s typickou vůni medvědího česneku, která se line z mnoha koutů lesa. Tuto pochoutku si můžete ale pěstovat i ve vaší zahradě i na balkoně v květináči. Medvědí česnek je nenáročný a pokud mu dopřejete dostatek vláhy, poroste vám jako divý.

Divoký česnek je nejen skvělý a chutný v jídle, ale má mnoho detoxikačních účinků pro lidské tělo – například účinně snižuje cholesterol a působí jako přírodní antibiotikum.

Jak na to?

Rostlině se daří nejvíce v opravdu vlhkých podmínkách, příjemném stínu a v mírně kyselé půdě. Cibulky se probouzejí již během zimních dní, aby byly připraveny na klíčení během přelomu března a dubna. Na své zahrádce ve vhodných podmínkách jej můžete ale pěstovat téměř po celý rok.

Ze semínek po cibulky

Nejvhodnější období pro setí semen medvědího česneku je podzim. Pamatujte však, že pokud budete pěstovat ze semen, vyroste vám medvědí česnek až napřesrok. Pokud byste rádi medvědí česnek už z jara, je třeba zasadit rovnou cibulky.

Ze sazeniček

Pokud jste sehnali sazeničky medvědího česneku, můžete je vysazovat i během léta a za pár týdnů budete moci sklízet. Nezapomeňte sazeničky umístit na vhodné stinné místo, kde budou mít dostatek vlhkosti.

Na jaro cibulka na podzim sklizeň

Pokud jste nestihli sběr medvědího česneku z kraje jara, vyzkoušejte zasadit pár cibulek, které by na konci léta a začátkem podzimu měly přinést výsledky.

Medvědí česnek můžete pěstovat i v květináči na balkónech, kde se mu bude dařit za předpokladu, že budete pamatovat na to, že je třeba udržovat půdu neustále vlhkou a rostlinku umístíte v polostínu.

Medvědí česnek si zamilujete a budete jej dávat všude. Listy medvědího česneku můžete dochutit oblíbenou pomazánku, ozdobit polévku, připravit si z něj pesto, přidat ke k dušenému špenátu nebo vyzkoušet dalších tisíc způsobů úpravy. Po každém jídle se jen zapráší a navíc funguje skvěle jako prevenci proti nemocem.