Jak by měla vypadat vaše nová kuchyň?

Jak by měla vypadat vaše nová kuchyň?

V kuchyni se odehrávají ty nejdůležitější věci v životě – scházejí se zde obyvatelé domácnosti ke společnému vaření a jídlu, řeší se průšvihy, děti tu píší domácí úkoly, probírají se plány do budoucna, třeba o tom, jak by měla vypadat nová moderní kuchyň. Hlavní slovo asi má ten, kdo v kuchyni tráví nejvíc času vařením, uklízením a dalšími domácími pracemi.

Hra barev a materiálů

První dojem je důležitý – veselé barvy na stěnách a doplňcích, nerezové plochy a minimalistický styl, venkovská útulnost dřevěného nábytku vypovídají mnohé o svých obyvatelích. Mladá rodina s malými dětmi potřebuje v kuchyni také místo na hraní, speciální nábytek, který umožní pohodlné stolování. Milovníci sterilní čistoty zvolí nerez, který bude stále bez poskvrnky. Pohodáři se obklopí dřevěným nábytkem, polštářky, záclonkami jako od babičky.
Kuchyňský nábytek a důležití pomocníci

Vaření se dostalo do módy, vaří se v televizi, na veřejnosti i doma. Je stále víc mužů, kteří se rádi předvedou svým kuchařským uměním před návštěvou. Ženy připravují jídlo každý den a někdo taky musí v kuchyni uklidit, umýt nádobí, proto se hodí přístroje, které s těmito činnostmi pomůžou. Dominantou každé kuchyně je kuchyňská linka. Podle ní se pak volí další nábytek, doplňky, barvy, design spotřebičů. V současné době je obrovský výběr základních unifikovaných sestav, jsou i možnosti nechat si nábytek vyprojektovat a vyrobit na míru. Architekt vymyslí taková řešení, a to i v malém prostoru, s jakými by si běžný uživatel neporadil. Stačí si popovídat o tom, co v kuchyni děláme, jak často, co nás baví a co nás naopak nebaví vůbec. Návrhy nové kuchyně získají zájemci také v kuchyňských studiích, kde jim zkušení pracovníci rádi vyjdou vstříc.

Rekonstrukce kuchyně

Při plánování nové kuchyně se většinou zjistí, že nestačí jen vyměnit kuchyňskou linku. Když se odstraní ta stará, objeví se minimálně nutnost upravit stěnu za linkou. Někde bude nutné změnit příčky a dispozice místnosti, vyměnit podlahu. Ve starších kuchyních bývalo také méně spotřebičů, než jsme zvyklí používat dnes, proto je vhodné vybudovat nové elektrorozvody a připravit nové zásuvky (pro myčku, mixér, mikrovlnnou troubu, kávovar atd.).

Úpravy kuchyně díky stavebnímu spoření

Velkorysejší řešení proměny kuchyně umožní stavební spoření, které je na to ideální. Úvahy o nové kuchyni uzrávají většinou několik let, během nichž klient ČMSS spoří a zároveň vytváří nárok na úvěr s úrokovou sazbou jen 2,95 % ročně. Za nějakých 6 let má naspořenou zajímavou částku (pomáhá i státní podpora až 2000 Kč ročně) a k tomu úvěr s nízkým neměnným úrokem. Lidé si občas berou na takové projekty spotřebitelský úvěr, ale tam jde o zcela jiné, vyšší úroky. Kromě toho lze využít úvěr na rekonstrukci, až do 500 000 Kč nepotřebuje zájemce k úvěru žádného ručitele nebo nemovitost. Prostě úvěr zcela bez zajištění.