Jak osvětlit koupelnu a zrcadlo, aby neoslňovalo a nezkreslovalo barvy

osvětlení
Jak osvětlit koupelnu a zrcadlo, aby neoslňovalo a nezkreslovalo barvy

Koupelna je důležitou součástí každého domu nebo bytu. Velmi často si lidé na koupelně zakládají a dávají si na jejím designu nemálo záležet. Řeší se kvalita obkladu, designové návrhy, vybavení, ale málokdo už řeší samotná světla do koupelny. Přitom osvětlení koupelny má svá pravidla, a to jednak z pohledu bezpečnosti, tak použitelnosti a samozřejmě i celkového designu.

Důležité je oddělit centrální osvětlení od vedlejšího

Častou chybou při realizaci osvětlení koupelny je pouze centrální osvětlení. Koupelna pro své dokonalé osvětlení potřebuje oddělená světla do koupelny, a to na centrální, tedy hlavní stropní svítidlo a jiné, například nástěnné, světlo nad zrcadlo a podobně. Právě světlo nad zrcadlo se nejčastěji volí jako sekundární osvětlení koupelny. Pouze centrální osvětlení není schopné dostatečně koupelnu osvětlit.

Nejčastěji se jako centrální světla do koupelny používá jedno výkonné LED svítidlo, například LED panely, které jsou zcela dostatečné. Alternativou, která je také hodně oblíbená, jsou bodová LED světla, takzvané bodovky. Určitě doporučujeme možnost nastavit intenzitu světla do koupelny, a to například pokud si budete chtít vytvořit relaxační atmosféru.

Nikdy nezapomínejte na LED světlo nad zrcadlo

Mohlo by se zdát, že světlo nad zrcadlo je jen takový detail, ale opak je pravdou. Dostatečně osvětlit zrcadlo je opravdu důležité, protože bez osvětlení zrcadla bude vznikat nepříjemný stín a neuvidíte veškeré detaily své pleti – to bude problém především pro ženy během líčení, ale stejně tak pro muže, kteří se před zrcadlem holí.

TIP: Světlo nad zrcadlo nesmí nikdy mířit přímo na zrcadlo, stejně tak jiné osvětlení. Přímý odraz světla od zrcadla by oslepoval.

Světlo nad zrcadlo si můžete snadno vybrat, vyrábí se několik desítek různých světel. Nejčastěji jako nástěnné svítidlo, které se upevní hned nad zrcadlo. Takové osvětlení zrcadla je ideální, protože vás neoslňuje a zároveň zrcadlo zcela osvětluje – a navíc odrážející se světlo od zrcadla zase dokonale odhalí každý detail při pohledu do zrcadla.

Pozor si dejte na barvu světla

Barva světla neboli chromatičnost je důležitá. Příliš teplá žlutá může výrazně zkreslovat barvy, stejně tak až příliš studená bílá, která ve svém spektru přechází v modrou. Ideální je zvolit LED osvětlení s chromatičností okolo 5 500 až 6 500 Kelvinů, tedy v denní bílé. Takové světlo je nejvíce přirozené a nijak nezkresluje barvy – právě to je častý problém například při líčení žen.

Bezpečné zóny v koupelně

Vždy je lepší si nechat navrhnout osvětlení do koupelny odborníkem, a to především kvůli bezpečnosti. Koupelna je rozdělena do několika zón, ve kterých může být podle norem umístěno jen světlo s odpovídajícím krytím – tedy nějakým způsobem odolné proti vodě nebo vlhkosti.

● Zóna 0 je přímo ve vaně, sprchovém koutě nebo umyvadle. Jedná se o zónu, kde svítidlo přímo přichází do styku s vodou. Běžně se v koupelně do těchto zón žádné osvětlení nedává. Výjimkou jsou například světla ve vířivé vaně, kde jsou umístěny už od výrobce.

● Zóna 1 je umístěna v blízkém okolí zóny 0. Důležité je zde dodržet krytí minimálně IPX4. Zároveň nesmí napětí svítidel přesahovat AC 25V a DC 60V. Obecně se ale umístění světel do této zóny nedoporučuje.

● Zóna 2 je 60 cm do dálky a 2,25 metrů do výšky od zóny 0. Svítidla musí mít krytí alespoň IP44 a více.

● Zóna 3 je ve vzdálenosti 2,4 metrů od zóny 0. Je zde možné použít svítidla s minimálním krytím IP21. Tedy musí být alespoň trochu odolné proti vlhkosti kvůli kondenzaci par.