Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /www/doc/www.bydleti.cz/www/plugins/system/t3/includes/menu/megamenu.php on line 137
Mýty a pověry o pasivních domech - Bydleti.cz

Mýty a pověry o pasivních domech

Pasivní dům
Mýty a pověry o pasivních domech

Mýty a pověry o pasivních domech. Lze sekat do obvodových zdí? Mýty a pověry se vyvíjí, tak jak se vyvíjí doba.

Minulý článek popisoval mýty a pověry v roce 2005. Dnes, po 11 letech, kdy jsou v ČR již tisíce pasivních domů, se objevují nové mýty a pověry. V roce 2005 byly mýty a pověry dány spíše neznalostí-a novostí technologie pasivních domů. Tehdy byly pasivní domy v ČR novinka. Dnes jsou-zdrojem-novodobých mýtů-a pověr spíše-obchodní-zájmy a nezdařilé-realizace. 

Obchodní zájmy plodí obchodní informace. Obchodní informace nejsou technické informace.

Mýtus - sekání drážek

Mezi obchodní mýty patří například sekání drážek do obvodových zdí pasivních domů. Tvrdí se, že je tím znemožněn Blower door test. Není to ovšem pravda. Zkušení blower door testaři vám potvrdí, že je zajímá spíše to, co jde ze zdi – jako třeba elektrické krabice, než to, co je ve zdi zazděno. Sekat do zdí tedy lze. Lidé stále více chtějí zděné pasivní domy. Ideálně bez tepelné izolace. Je to jednoduchá, spolehlivá stavba s dlouhou životností. To ukázala i letošní soutěž o nejlepší pasivní dům roku. První-tři místa vyhrál zděný pasivní dům Heluz. Trh sám si vybírá nebo – li lidé rozhodnou o kvalitě.

Mýtus - rekuperace

Mezi další mýty pak patří, že lidé nechtějí žít v průvanu – jde tedy o rekuperaci. V praxi je proudění vzduchu u správně navržené rekuperace- – spíše výměna vzduchu, tedy neznatelné. Dalším mýtem je nemožnost čištění potrubí rekuperace. Jsou druhy potrubí, které čistit lze, navíc, správně realizovaná rekuperace je bez zanášení potrubí.

Mýtus - nemožnost otevírání oken

Dalším mýtem je nemožnost otevírání oken. Prý se v pasivním domě s rekuperací nesmí otvírat okna. V praxi si v takové domě můžete otevírat okna libovolně. Těch dalších mýtů je celá řada. 

Z výše uvedeného vidíte, že neznalý projektant vám může váš pasivní dům hodně zesložitit, případně rozmluvit.

Další je ekonomické hledisko

Říká se, že pasivní dům je výrazně dražší, než třeba nízkoenergetický. No, to možná platilo před 10 lety. Vývoj ve stavebnictví šel rychlým tempem. Za stejné peníze dnes koupíte násobně lepší okno, než před 10 lety. Těsní tedy perfektně. Pak je chybou nemít v domě řízenou výměnu vzduchu s rekuperací. Výrobci oken říkají, že cena oken klesla po 10 letech na 40 %. Stejně tak se snížila cena rekuperací, tepelných izolací a podobně. Tedy pasivní dům dnes není mnohem dražší, než nízkoenergetický, ale jen mírně dražší. Po odečtení dotací, mnohdy dokonce levnější. Ovšem, pasivní dům je výrazně lepší. A za pár let vám ani jiný stavební úřad nepovolí stavět.

A co technologické hledisko?

Lidé říkají – nechci pasivní dům – nechci mít tepelné čerpadlo. Ani nemusíte. Tepelné čerpadlo není podmínka pasivního domu. Nemusí být v pasivním domě. Je ale velká výhody, mít v pasivním domě tepelné čerpadlo. Možností topení je spousta – dnes se staví Moderní domy bez komínů, Moderní domy bez topení,… Na trhu je všechno možné. Odborník by měl rozhodnou, co je vhodné. Odborník-rozhoduje na základě technických informací. Tedy parametrů, vlastností. Nikoliv reklamního tvrzení. Dům je tedy vhodné optimálně vyladit. Právě firma Master energy spol. s r.o. má odborníky a dlouholeté zkušenosti na optimalizaci pasivních domů.

Z čeho a jak-tedy stavět pasivní dům? 

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Mýty a pověry o pasivních domech 2005
Pasivní dům je perfektní věc – tepelná ztráta nižší než 2 kW

 

 

Doporučené články