Nejlepší kotel pro novostavby

Kotel pro novostavby
Nejlepší kotel pro novostavby

Nejlepší kotel pro novostavby. Je něco lepšího? Podobný byl název diskuze na jednom energetickém serveru. Byl. Diskuzi již, přes obrovský ohlas, smazali. Výsledek diskuze, ale byl jednoznačný.

Lepší, nebo stejně dobrý kotel na trhu není. Nenašel se. Opravdu je popisovaný interiérový kotel tak dobrý?

Je úsporný.

Nízkoenergetické domy lze vytopit cca 3,5 kubíky dříví celoročně. U pasivních to bude ještě méně. To jsou výsledky z praxe. První rok v nízkoenergetickém rodinném domě protopili 7 kubíků dřeva, další rok 5 kubíků, po vyschnutí stavby 3. rok již jen 3,5 kubíku dřeva. Kotel má vysokou účinnost. Ovšem hlavně, má snížený výkon do vzduchu a zvýšený výkon do vody. Nepřetápí tedy místnost, což je důležité u moderních novostaveb, zvláště pak nízkoenergetických, nebo pasivních domech. Návratnost investice je v řádu 2 - 3 let. Například větší pasivní dům ve Fryštáku připravoval teplou vodu v elektrickém bojleru. Platil 3500,- Kč měsíčně. Odšrouboval elektrickou spirálu z bojleru, začal vodu ohřívat interiérovým kotlem od firmy Master energy a faktura klesla na 600,- Kč měsíčně za celou domácnost. A to jsou v domě jen 4 lidi. Domy, kde je 6 lidí, spotřebují ročně i 5960 kWh elektřiny jen na teplou vodu. 

Je komfortní.

Umí stáložár. Tedy, pokud po 12 hodinách do něj přidáte poleno, za chvíli běží na plný výkon. Ještě po 24 hodinách má v praxi teplotu + 50 °C, ovšem to již stáložár nedrží. To se již sám nerozhoří. Ovšem termín 12 hodin plně vyhovuje. Déle asi nikdo nespí. Tedy ráno vstanete, přihodíte do něj poleno, a než si vyčistíte zuby, máte plný výkon. Kotel tak může být hlavní zdroj tepla pro dům. Akumulační nádoba je výhodou, není ale podmínkou.

Čisté topení

Kotel může být se zadním plněním. Můžete tak využít méně cenný prostor, třeba pod schody, jako kotelnu. V obýváku vám tak zůstane čistota, estetické plameny, žádný mikroprach, ani manipulace se dřevem. Kotel je navíc samočistící. Při každém otevření dvířek lamela čistí výměník. Kotel může být i jen s předním plněním, pak vám nahrazuje běžný krb, nebo krbová kamna. Některé kotle jsou instalovány i do kuchňských linek.

Spolehlivost

Kotel může topit i samotížkou, může být nezávislý na elektřině. Mnoho projektantů a arrchitektů zná tento kotel z Německa. I v roce 2015 lze pořídit tento kotel od firmy Master Energy. Záruční a pozáruční servis zajištěn.

Nejlepší kotel

Proč diskuzi smazali?

Mám dojem, že daný server byl vytvořen pro podporu litinových kotlů. Interiérový kotel však představuje mnohem, mnohem vyspělejší technologii, porovnáte - li ho s litinovým kotlem. Litinový kotel je taky zajímavý, ovšem o mnoho generací pozadu. Energeticky, technicky, morálně, stavebně, účinností, komfortem, obsluhou…. Ale výrobci litinových kotlů chtějí taky vyrábět a prodávat. A od toho je zde marketing. Proto se i dnes objevuji litinové kotle v novostavbách. Ovšem spotřebuje mnoho dřeva, než kotel roztopíte a další polovina dřeva uletí komínem i po roztopení. To všichni známe. A pořídit kotelnu pro litinový kotel při ceně 20 - 60 000 Kč/m2 taky vyjde na mnoho peněz.

Jak vidíte, kvalitní špičkový kotel, kamna, krb umí udělat obrovskou úsporu. Klidně ušetří 35 000 Kč ročně dokonce i v pasivním domě. Kvalita je vlastně levná. A vysoce úsporná.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz