Jak přilepit celoplošný koberec?

Koberec
Jak přilepit celoplošný koberec?

Koberce se pomalu, ale jistě vrací zpět do českých domácností. Již dávno neplatí, že jsou pouze lapače prachu a nečistot.

Díky moderním technologickým postupům a kvalitním vysavačům jsou jde z koberců prach vysát a některé ho dokonce odpuzují. Jak koberec celoplošně přilepit se dočtete v následujícím článku.

Celoplošné lepení

Koberce je možné položit na volno, ale to se u celoplošných moc nedoporučuje. Mohly by se hrnout, vytvářet boule a podkluzovat, zvláště dětské koberce by měly být přilepené. Kdo se bojí lepení může volit kusové koberce, které se jen volně pokládají.

Proto se u koberců „ode zdi ke zdi“ doporučuje lepení. Se správnými přípravky a trochou šikovnosti to zvládne každý domácí kutil.

Příprava podkladu

Prvním důležitým krokem je důkladně odstranit starou podlahovou krytinu. Podklad musí být dokonale čistý a zbavený nečistot. Jedná se především o zbytky lepidla nebo lepicích pásek. Z povrchu podlahy se musí odstranit uvolněné části.

Na podkladu nesmí zůstat žádné zbytky barev nebo laků. To je nutné obrousit. Koberec je možné položit prakticky na jakýkoli povrch. Linoleum, PVC nebo dlaždice se mohou nechat položené, ale koberec pak musí být velmi důkladně přilepen. Obecně platí, že povrch musí být rovný, suchý a neprašný.

Úprava koberce

U pokládání koberce platí, dvakrát měř jednou řež. Ideální je nechat si koberec nařezat v obchodě. K rozměrům místnosti je dobré připočítat na každé straně 10 cm. V úvahu je důležité brát přesahy na výklenky a dveře.

Pokud se rozhodnete koberec řezat sami, vždy tak učiňte na rovném podkladu a tak abyste neponičili povrch podlahy. Napojení jednotlivých pásů se snažte umístit tam, kde bude stát nábytek. Při pokládání musí mít všechny díly stejný směr vlasu.

Lepení koberce

Lepení koberce se doporučuje do místností, které mají více jak 20 m2. Klíčové je používat pouze lepidlo určené k lepení koberců. Žádné jiné. Lepidlo se vybírá podle typu podkladu. Mělo by být bez rozpouštědel, aby se zabránilo poškození koberce.

Koberec se musí srolovat tak, aby délka role odpovídala kratší straně koberce. Pod koberce se nanáší lepidlo stěrkou. Koberec se poté přitiskne a opraví se případné nedostatky. Opravy jsou možné před zaschnutím lepidla. Švy se spojují pomocí napínáku na koberce.

Až pokud je vše dokonale vyrovnané a přilepené, postupuje se k dalšími dílu. Na závěr se musí přitlačit hrany ke stěnám a ostrým nožem se seříznou zbytky.

Co bude potřeba

  • nůž na koberec
  • ozubená stěrka
  • pravítko na koberec
  • nůžky
  • špachtle
  • kladivo

Přídržná mřížka

Výhodou pokládky koberců pomocí přídržné mřížky je pevnost a stálost, která je srovnatelná s celoplošným lepením. Výborné jsou speciální plastové profily k nalepení kobercových pásků. Profily se přišroubují hmoždinkami do stěny.

Použít se dají mosazné profilové lišty, ty se využívají především u přechodů z jedné místnosti do druhé.

Tipy na ulehčení práce

  • vždy nakupujte s rezervou
  • vysaďte si dveře
  • nechte koberec aklimatizovat minimálně 12 hodin
  • zakončujte okraje pomocí lepících plastových profilů, na které se lepí proužky z pokládaného koberce

Jak přilepit celoplošný koberec?