Jak vylepšit svůj spánek

Matrace
Jak vylepšit svůj spánek

Spánek je pro člověka nezbytný. Ovlivňuje náš zdravotní stav, nejen že tělo odpočívá, má vliv i na naši psychiku a regeneraci.

Ale přiznejme si, je náš spánek kvalitní? Vstáváme odpočinutí a osvěženi?

Dnes je doba vyspělá, vlastníme byt či dům, je dobře zařízen vším, co k životu potřebujeme. Pohodlí je ovšem draze vykoupeno stresem, časové náročným zaměstnáním, nedostatkem volného času. A pochopitelně na úkor spánku. Spát bychom měli správně 6-9 hodin denně. Ovšem pokud nemůžeme usnout, přetáčíme se ze strany na stranu, sledujeme čas na budíku a spánek ne a ne přijít…. Ráno bolesti hlavy, krční páteře, únava a tělo je „rozlámané“ – zřejmě nespíme ani kvalitně, ani zdravě. A tento pocit si pak neseme větší část dne, což nám na psychické i fyzické pohodě příliš nepřidá.

Dá se tento stav změnit? Dodržíme-li několik zásad, situaci můžeme přinejmenším vylepšit.

Ložnice

I v místnosti, kde spíte, byste se měli cítit dobře. Vzdušný pokoj barevně laděný např. do pastelových tónů, důležitá je i možnost zastínění oken. Vzhled vaší ložnice bude záviset na tom, jaký styl preferujete a kde vám bude příjemně. Ať už klasika, retro nebo art design – na trhu jsou téměř neomezené možnosti druhů nábytku.

Někteří lidé mají problém s usínáním tam, kde jsou věci v nepořádku a nemají své místo. Myslete proto i na dostatečné úložné prostory, aby na úkor minimalistického vzhledu pokoje nevznikl i v tomto případě problém.
Rozhodně by ložnice neměla být přetopena. Chladnější vzduch vám při spaní neublíží, právě naopak. Mužům je obecně většinou horko a ženy si vezmou přikrývku navíc.

Co brání v usínání

Především psychická nepohoda. Starosti celého dne i přemýšlení nad povinnostmi následujícího dne vám mohou usínání značně znepříjemnit. Snažte se chvíli před spaním zbavit těchto myšlenek. Dát si sklenku dobrého vína, zapálit si svíčku, pustit si hudbu nebo film, který máte rádi. Pomáhá „naložit“ se do vany. Pokud během dne konzumujete hodně kávy nebo černého čaje – jednoznačná rada odborníku je – omezit. Větší množství alkoholu před spaním také neprospívá. Spánek je přerušován a někteří lidé se paradoxně probudí už po několika hodinách.

Pokuste se chodit spát každý den v přibližně stejný čas. Podle průzkumů je nejvydatnější spánek mezi půlnocí a druhou hodinou ranní. Takže – neponocovat a pokud je to možné, stanovit si pravidelný režim dne.

Jak vylepšit svůj spánek

Postel, matrace a rošty – co je důležitější

Vzhledem k tomu, že třetinu svého života trávíme v posteli během spánku, je dobré výběr neuspěchat a důkladně si vše promyslet a vyzkoušet. Investice do vhodné postele, roštu a matrace se vyplatí. Každý z těchto prvků by měl disponovat určitou kvalitou. Pevná postel, která „nevrže“ při každém vašem otočení, je dobrým základem. Místo pod postelí je nevhodné využívat jako úložný prostor např. pro sezonní oblečení. Zbytečně se tu drží roztoči a to vašemu zdraví neprospívá. Nejlepší je volný prostor, který se při pravidelném úklidu dá pohodlně vytřít.

Chcete-li mít kvalitu a nevšední vzhled zároveň, pak je kovaná postel pro vás to pravé. Ten, kdo má raději klasiku, zvolí postel z masivu – osvědčenou variantu již po staletí. Ač se to nezdá, i rošt má pro dobrý spánek a vaše zdraví podstatný význam. Vahou svého těla zatěžujete matraci a rošt tuto zátěž přebírá a rovnoměrně ji rozloží. Také odvádí vlhkost, která se přirozeně v matraci vyskytuje. Rošty jsou pevné z latí nebo pružné lamelové, přičemž pravidlo čím více lamel, tím lépe. Dají se i polohovat, komfortní je možnost změny polohy jak v oblasti ramen, nohou i kolen. Dobrá rada – předem vyzkoušejte, jakým způsobem se poloha mění a zda vám tento systém bude vyhovovat.

Matrace, která je nejvhodnější?

Pružinové, taštičkové matrace, pěnové nebo latexové? Výběr není jednoduchý, každý má jiné požadavky, každému vyhovuje jiný typ. Některé tyto druhy jsou navíc zahrnuty do kategorie ortopedické matrace, to znamená, že jsou příznivé hlavně pro vaše záda a klouby. Vyrábí se i dětské matrace, určené přímo pro děti.

Důležitá je především tuhost matrací. Má 4 hlavní stupně a při výběru bychom měli vzít v potaz váhu člověka a nejčastější polohu při spánku. Spíme-li často na boku, vybírejme mezi měkčími typy matrací, pro polohu na břiše a zádech jsou vhodné tvrdší varianty.

Na trhu je dnes řada typů a variant, možnosti nákupu přes internet se bát nemusíte. U spolehlivých firem funguje i poradenská služba, objednáte si zboží v pohodlí domova s dodávkou až domů.
Podmínky pro spaní ovlivňují kvalitu vašeho spánku. Investice do vhodných postelí, roštů a matrací se tak rozhodně vyplatí.

Jak vylepšit svůj spánek