2 x lepší tepelná izolace za stejné peníze

2 x lepší tepelná izolace za stejné peníze

Zní to možná jako špatná reklama, ale technický pokrok nám umožňuje zvyšování účinnosti při stejných, nebo nižších nákladech.

Na obrázku je rekonstruovaný dům v Luhačovicích. Zatéká střechou, aktuální stav v době focení není nejlepší. Ovšem při rekonstrukci, s využitím dotace nová zelená úsporám 2014 dochází k radikálním změnám, tohoto domu v energetická náročnosti G. Po zateplení se dostane do energetické náročnosti B. Původní podlahová plocha 200 m2 se zvyšuje na 340 m2. Dochází k energetickým úsporám ve výši 86,6 %.

lepší tepelná izolace za stejné peníze

2 x vyšší tepelně izolační schopností

Kromě zateplení fasády 10 cm prodyšným izolačním systémem s 2 x vyšší tepelně izolační schopností, než běžný fasádní polystyren, dochází k výměně oken, jen za 2 sklo, zateplení stropu, střechy a podlahy. Izolační systém má lambdu 0,021. A není drahý. Komplet fasáda vychází na 960,-. Kč / m2, což odpovídá běžnému fasádnímu polystyrenu s lambdou 0,039. Investice je cca 1,1 milionu Kč, dotace je 443 000,- Kč na zateplení, 30 000,- Kč na solár + 20 000,- Kč na projekty.

Progresivní materiály

Podobné nové progresivní materiály byly použity i pro zateplení střechy a podlahy. Opět příznivá cena s výrazně lepšími parametry.

Lineární vazby

Obr.: Lineární vazby - spoj s vnitřními příčkami

 

Kvalita se vyplatí

Kvalita nemusí být drahá. Dnes již stačí zateplovat tloušťkou jen 8 – 10 cm, na stejné energetické parametry by bylo dříve nutno dát tloušťku tepelné izolace 20 cm.

Kdo zatepluje dnes, zatepluje mnohem lépe a kvalitněji, než soused před 10 lety. To je vývoj.
Obrovskou výhodou je prodyšnost materiálu, nehrozí pak plísně.

Autor: Ing. Pavel Sýkora, energetický specialista
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:
Nové trendy ve stavebnictví a vytápění 2015 až 2020
Jak ušetřit při stavbě domu
 

Doporučené články