Fotovoltaika pro rodinné domky – přehled dotací

Fotovoltaika pro rodinné domky – přehled dotací

Fotovoltaika pro rodinné domky je stále lákavější, stále dostupnější a stále žádanější. Začíná pomalu nahrazovat teplovodní solární kolektory. Je jednodušší na pořízení, servis i provoz. A hlavně – vyrábí elektřinu. Kdo by nechtěl mít vlastní zdroj elektřiny zadarmo.

 

No elektřina zadarmo z vlastní fotovoltaické elektrárny je. Pořízení fotovoltaické elektrárny však zadarmo není. Ale zase je vysoce dotováno. Pokud se přidá ke kotlíkové dotaci, dotace může dosahovat až 75 %, pokud využijeme nová zelená úsporám, dosahuje až 50 %.

Jaké jsou požadavky- tedy možnosti nabídky dotace Nová zelená úsporám? 

Přehled dotací solárních systémů

Podoblast podpory/ typ systému - Výše podpory (Kč)
C3.1./ Solární termický systém na přípravu teplé vody -35.000 Kč
C3.2./ Solární termický systém na přípravu teplé vody a přitápění -50.000 Kč
C3.3./ Solární FV systém na přípravu teplé vody s přímým ohřevem - 35.000 Kč
C3.4./ Solární FV systém bez akumulace elektřiny nad 1.700 kWh / rok - 55.000 Kč
C3.5./ Solární FV systém s akumulací elektřiny nad 1.700 kWh / rok - 70.000 Kč
C3.5. / Solární FV systém s akumulací elektřiny nad 3.000 kWh / rok - 100.000 Kč
Jaké jsou nutné investice do jednotlivých dotačních nabídek?

Předběžné kalkulace, vycházejí takto:

Pokud chcete pořídit dotačně nejjednodušší fotovoltaický systém, dostáváme se na 70.000,- Kč investici, mínus 35.000,- Kč dotace. A to je velmi výhodné. 6 - 12 panelů, to by nemělo chybět na žádné střeše.

Pokud chcete nejvyšší dotaci, 100.000,- Kč, tam se již dostáváme investičně přes 300.000,- Kč. Tak velký fotovoltaický systém již zajišťuje poměrně vysokou energetickou soběstačnost. Velikost baterie - akumulátoru, má být 1,7 násobek instalované jedné kWp. Tedy, baterie bude velká. Proto i investice je vyšší. Velikost akumulátoru zajistí, že spotřebujte vše, co vyrobíte. 

Fotovoltaika pro rodinné domky

Energetické úspory jsou o optimalizaci domu, o výběru, ne tolik o investici.Je jasné, že každá střecha má malinko jiné úhly, než ideální jih, v praxi se tedy bude lišit.

Nemáte jižní střechu pro fotovoltaiku?

Ani je nepotřebujete. Celkem solidní solární zisky dává i východní a západní střecha, případně jižní fasáda. Pokles výkonu vám dostatečně supluje velmi nízká cena fotovoltaických panelů a vysoká státní dotace. Ideální je samozřejmě orientace jih plus minus 20 stupňů, úhel 35 stupňů.

Nepotřebujete jižní stranu

Dost lidí nemá jižní střechu a litují, že nemohou mít vlastní fotovoltaickou elektrárnu. Což není pravda. Východní a západní střecha je taktéž výborná.

Dotace vypracovává např. Master Energy. Doporučují neváhat s žádostí o dotace, je to poměrně časově náročnější záležitost.

Autor: Ing. Pavel Sýkora,Energetický specialista – dříve energetický auditor
Zdroj: www.masterenergy.cz

Související články:

Kotlíková dotace
Nová zelená úsporám 2015
Soběstačné domy
Kontroly kotelen
Permakulturní zahrada. Akvaponický skleník