Doplňte tepelné čerpadlo fotovoltaikou. Topení fotovoltaikou.

Fotovoltaika
Doplňte tepelné čerpadlo fotovoltaikou. Topení fotovoltaikou.

Tepelné čerpadlo již máte? Dalším krokem, ke zvýšení energetické soběstačnosti a nezávislosti, je pár fotovoltaických kolektorů na střeše.

Teplo a elektřina zadarmo se hodí vždy. Proč kupovat elektřinu v létě (na jaře i na podzim), když je jí všude kolem plno zadarmo? Podívejte se na Vaši fakturu za elektřinu.

Stále více lidí dnes poptává a instaluje fotovoltaické topení. Sice mají třeba tepelné čerpadlo, ovšem třeba na Šumavě, odkud je tato realizace na fotografii, je nutno topit v kamenných domech i v létě. Nejjednodušší je proto dát na střechu 10 panelů, cca 2,4 kWp výkon a spirálu do akumulační nádoby. Zde se dnes dostáváte investičně do 80 000,- Kč. A máte teplo zadarmo.

Fotovoltaické systémy ale nabízí možnost rozšíření. Například o rozvody 12 V osvětlení, případně 230 V pro spotřebu domácnosti vlastní vyrobené elektřiny přednostně. Ideálně pro pohon kompresoru tepelného čerpadla. U větších, nezateplených rodinných domů a domů v horách, zvláště kamenných, bude fotovoltaika sloužit spíše jako přitápění, než vytápění. Ve firmách, penzionech a hotelech, díky ceně elektřiny, je u tohoto systému perfektní návratnost investice.
Dnešní NET systémy umožňují zajistit pohon kompresoru tepelného čerpadla fotovoltaikou celoročně. A máte topení a teplou vodu zadarmo, celoročně. Ideální je to samozřejmě pro tepelná čerpadla s vyšší účinností a nižšími příkony kompresorů. Což umožňují například tepelná čerpadla s měděnými zemními kolektory pasivních domů. A pasivní dům? Dnes je již každá novostavba na hranici pasivního domu. Chce to jen malinko novostavbu dotáhnout více k pasívnosti a čerpat dotaci na novostavby až 585.000,- Kč.

K energetické soběstačnosti lze přidat i potravinovou soběstačnost, pokud vybudujete například akvaponický skleník. Technologické možnosti úspor energií, energetické soběstačnosti i potravinové soběstačnosti, jsou tedy záležitostí dneška. A jsou cenově dosažitelné.

Autor: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz