Zahrada v září

Zahrada v září
Zahrada v září

Září - začíná babí léto. Přichází pomalinku podzim a s ním i doba sklizně na ovocné a zeleninové zahradě. Vychutnejte si tedy zářijové dny a věnujte se sklizni úrody.

V suchých obdobích září důkladně zaléváme nové i starší výsadby dřevin. Pokračujeme v přesazování a vysazování jehličnanů a stálezelených dřevin. Kopeme jámy pro nové výsadby.

Růže v září

U růží v září odstraňujeme listy napadeně rzí nebo padlím a okamžitě je pálíme; stříkáme vhodnými přípravky. Zkrátíme jejich větvičky na průvodní délku, odstraníme plané neočkované výhony a ještě před okopáním je přihnojíme

Květiny v září

Dokončíme přesazování pivoněk a drobných cibulových květin. Vysa­zujeme tulipány, ladoňky, modřence, lilie a jiné cibulové rostliny. Sklízíme mečíky i s listy a necháme je dobře uschnout v teplé a suché místnosti. Odstraňujeme stonky s odkvetlými květy, ze kterých nesbíráme semena. Vypadaná semena některých druhu by nám mohla zaplevelit květinové záhony. Na trvalá stanoviště vysazujeme předpěstované dvouletky, rozdělujeme trsy trvalek. Z vybraných rostlin sbíráme semena letniček a necháme je dobře doschnout na vzdušném místě. Na zahradě i v tomto období kvetou ozdobné slunečnice.

Trávník v září

Také trávníky je potřeba v září ošetřit. To znamená, že je potřeba trávník naposledy posekat a pohodit slabou vrstvou kompostu. Do jara se z uvolní většina živin.

Balkonové rostliny

Pozor na balkonové rostliny. Mohou přijít první mrazíky a některé tropické druhy jako je například banánovník by mohl chlad poškodit. První mrazíky přežije olivovník, vařín nebo fíkovník.  

Zahrada v září