Vyplatí se tepelné čerpadlo do novostavby?

Tepelné čerpadlo
Vyplatí se tepelné čerpadlo do novostavby?

"U novostaveb investice do kvalitního a účinného tepelného čerpadla dosahuje návratnosti 3 - 4 roky, je chybou tam tepelné čerpadlo nedat," říkají finanční poradci. Dům s kvalitním tepelným čerpadlem má mnohem nižší náklady na energie, než mnoho pasivních domů. A investice do kvalitního a účinného tepelného čerpadla nemusí být vysoká.

Na internetu je dnes mnoho diskuzí, zda se vyplatí tepelné čerpadlo do novostavby nebo nevyplatí. Na internetu je dnes mnoho protichůdných informací. Ale i v životě. Již jsem na vlastní oči viděl několik tepelných čerpadel, která měla vyšší spotřebu elektřiny, než elektrokotel. Takové tepelné čerpadlo pak má "velkou výhodu, když chcete uspořit. Vypnete ho, nebo vůbec nezapnete. A topíte elektrokotlem."

Ale zase byla "dobrá cena," toho tepelného čerpadla. Jenže kvalitní a účinné tepelné čerpadlo nemusí být drahé. Ale ani na internetu se často mnohdy moc nedovíte. Mnohé, i odborné energetické portály mažou nesouhlasné příspěvky do diskuze, nebo odkazy na reference. Říkal nám kpt. Rejchrt, když jsme jim nainstalovali tepelné čerpadlo do paneláku. Po instalaci se zvedla mediální smršť, i televize instalaci tepelného čerpadla do paneláku dávala do zpráv. " Když jsem si po instalaci přečetl, co se píše v diskuzích o našem tepelném čerpadle na paneláku, byl jsem tak vystrašen, že bych si tepelné čerpadlo nikdy nekoupil. Přitom to není pravda a vše funguje spolehlivě a hlavně levně. "  I některé odborné články o pasivních domech se chlubí, že jejich pasivní dům, opatřen velkým fotovoltaickým solárním systémem, platí za topení a teplou vodu, jen 19.900,-. Kč.

Firma Master Energy instaluje tepelná čerpadla již 18 let. Mají mnoho instalací, kdy běžný rodinný dům i nezateplený, s tepelným čerpadlem, má mnohem nižší náklady na topení, teplou vodu, i spotřebu domácnosti, včetně paušálního poplatku do 20.000,- Kč. A to je velmi zajímavé. Dost lidí totiž třeba topí dřevem, dají 16.000,-. Kč za dřevo a dalších 26. 000,- Kč za elektřinu. To je tím, že pokud máte tepelné čerpadlo, máte ekotarif - levnou elektřinu pro celou domácnost. A teplo máte bez práce.

Domy s kvalitním a účinným tepelným čerpadlem mají nižší náklady na energie, než mnohé pasivní domy. A investice do tepelného čerpadla se může vejít do 150.000,- Kč.

Právě u novostaveb je investice do kvalitního a účinného tepelného čerpadla výhodná, jak nám včera vysvětloval finanční poradce u Olomouce:" Od investice 150.000,- Kč si můžete odečíst plynofikaci 80.000 - 100.000,-. Kč, kterou byste museli dělat, pokud byste nedávali tepelné čerpadlo a investice do tepelného čerpadla do novostavby cca 150.000,- Kč se pak vrátí za 3 - 4 roky. Aniž byste čerpali nějaké dotace a topili dřevem, nebo uhlím. „ A máte to bez práce. Na obrázku je dům z drsné horské oblasti z Valašska. Kompletní elektřina, topení, teplá voda, i spotřeba domácnosti, včetně paušálu je 18.000,- Kč. Investice je do 150.000,- Kč. Tento dům má mnohem nižší náklady na energie, než mnohé pasivní domy.

 

A ještě bude náklady snižovat. V další, letošní topné sezoně bude instalovat krb na dřevo. Mohl by ještě instalovat teplovodní solární systém s dotací 50 000,- Kč, nebo fotovoltaiku, s dotací až 100.000,- Kč, nebo rekuperaci - řízenou výměnu vzduchu s dotací 100.000,- Kč. Další možnosti úspor tedy jsou.

 

Nechtěli byste takový dům? Stavěl jej svépomocí.

 

Autor: Ing. Pavel Sýkora

Zdroj: www.masterenergy.cz