Tepelné čerpadlo země voda jednoduše, účinně a levně

tepelné čerpadlo
Tepelné čerpadlo země voda jednoduše, účinně a levně

Lidé dnes mají rádi jednoduché a účinné věci, kotelny, auta, Ještě bych přidal: Tepelné čerpadlo země voda jednoduše, účinně a ne draze. Komplikované a složité věci naopak bývají drahé, to je logické. A složité kotelny nemusí mít vyšší účinnost. Spíše jednodušší kotelny mívají vyšší účinnost.

Mladý kluk si svépomocí, s manželkou, postavil novostavbu z Ytongu a dokonce i namontoval, samozřejmě pod dohledem odborné firmy, i tepelné čerpadlo země voda. Dům je u Opavy. Tepelné čerpadlo viděl u sousedů, od firmy masterenergy.cz, spolehlivě funguje, chtěl ho taky. Není to žádná laciná čínská výroba, ale  vzduch voda, vyrobená z klimatizace. Tepelné čerpadlo země voda má obrovskou výhodu v tom, že v zimě u něj neklesá výkon ani účinnost, ani nespotřebovává energii na odtávání výparníku. Taky nehlučí, má mnohem nižší namáhání, tedy vyšší účinnost, mnohem delší životnost a nižší spotřebu elektřiny. Nižší. A o to u tepelných čerpadel jde. Tepelná čerpadla se kupují právě kvůli úsporám.

Tepelné čerpadlo země voda nepotřebuje ani elektrokotel pro topení v tuhých mrazech. Není proto nutné posilovat přípojku elektřiny.

Současné trendy na stavbách

Dnes můžeme pozorovat odklon od tepelných čerpadel vzduch voda, stále více se instaluje země voda.  Země voda je mnohem účinnější, nepotřebuje záložní ani bivalentní elektrokotel a je legislativně, z hlediska stavebních povolení a dotací, mnohem výhodnější.  Topí perfektně i v tuhé zimě, naopak může i zdarma chladit – Natur cooling.  Tepelné čerpadlo země voda navíc umožňuje snadnější pohon fotovoltaikou a umožňuje i letní fotovoltaické přebytky uložit do země na zimu !  

Ale zpět na stavbu.

Regulace vytápění domu je jedním terminálem z referenční místnosti. Tepelné čerpadlo tak zajistí vytápění, i ohřev TUV v bojleru 160 l.  Tepelné čerpadlo má výkon 7,8 kW 0/35 °C, tedy je dostatečně výkonné.  Na malém dvoře je i masivní zemní kolektor. 600 m Potrubí PE 32. Tedy plastová trubka, ve které koluje směs lihu. Tedy ekologické kapaliny. Zemní kolektor si investor zakopával sám, a nebylo to snadné. On si investor sám i postavil dům z YTONGu a provedl i instalaci tepelného čerpadla. Osud mu přihrál větší množství času, díky covidu, rozhodnul se tedy čas využít. Díky tomu, že i tepelné čerpadlo bylo spuštěno před postcovidovým zdražováním, byla stavba dvojnásob výhodná. Ještě za ceny před zdražením.

Investor za potrubí do země, je ho tam 600 m PE 32, jde tedy o masivní zemní kolektor, tepelné čerpadlo, líh a spuštění, internet – 7letá záruka na všechno, zaplatil jen asi 154 tis + DPH, tedy asi   177 100 Kč včetně DPH. 

Výbava tepelného čerpadla:

Tepelné čerpadlo má diagnostiku přes internet, je zde tedy záruka 7 let na všechno. Nejen na kompresor. Tepelné čerpadlo má oběhová čerpadla primárního i sekundárního okruhu, EEV, tedy elektronický expanzní ventil i kompletní elektrorozvaděč a měření a regulaci. Tedy MARku. Investor k tepelnému čerpadlu dokoupil dražický bojler 160 litrů. Instalaci prováděl svépomocí.  Tepelné čerpadlo umí výstupní teplotu + 60°C, umí tedy zajistit plný ohřev TUV bez elektrického dohřevu.  A to je důležité. TUV dnes u novostaveb dělá až 60 % energetické spotřeby. 

Tepelné čerpadlo je investice do budoucnosti

Tepelné čerpadlo je samozřejmě do novostavby výhodnější, než zemní plyn. Díky tepelnému čerpadlu bude mít celý dům ekoatrif, tedy velmi levnou elektřinu pro provoz celého domu. A 3 x levnější topení, než zemní plyn. Pokud dáte do novostavby zemní plyn, máte drahý tarif zemního plynu, protože máte úspornou novostavbu, a tedy malou spotřebu zemního plynu, a i drahý tarif elektřiny, protože nemáte tepelné čerpadlo, ani elektrokotel.   Ve Francii je zemní plyn do novostaveb již zakázán!  A pokud dáte do novostavby elektrokotel, ceny za energie nebudou nízké. Tepelné čerpadlo kupujete jen jednou, náklady za energie budete platit každý rok, až do smrti.

Tepelné čerpadlo země voda lze na přání i vybavit ještě Chlazením zdarma – tedy Natur Cooling, bezkompresorové chlazení, i chlazením reverzním chodem.  Chlazení a rosný bod si tak řeší a reguluje samo tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo pak umí topit, chladit i ohřev vody do bojleru. Ohřev vody se děje přímo, jen tepelným čerpadlem, bez elektrického dohřevu.  To víte, ohřívat TUV elektřinou by bylo drahé. Pokud by se pořídil i desuperheather, tedy využití přehřátých par chladiva, tepelné čerpadlo by zajistilo i vyšší teplotu TUV, na + 65 °C,  ale vysokou účinností. Tedy velmi levně.

Zálohu v domě tvoří krb do vzduchu.

Dům je tedy jednoduchý, účelný, praktický a nebyl drahý. Stejně jako tepelné čerpadlo.  Jak vidíte, dnes je tendence nejen zvyšovat účinnost tepelných čerpadel ale i vše zjednodušovat.  Jak říkal známý konstruktér Špagin: " Je snadné vymyslet složitý samopal. Je ale složité vymyslet jednoduchý samopal."  A byl to tak dobrý samopal, že Němci rádi zahazovali vlastní zbraně a brali si kořistní Špagin. 

Auror: Ing. Pavel Sýkora
Zdroj: www.masterenergy.cz