Nejen dřevo jehličnanů je měkké

dřevo
Nejen dřevo jehličnanů je měkké

Topení dřevem je nejen ekologickou, ale díky moderním kotlům také vysoce efektivní formou vytápění domů i bytů. Stále populárnější jsou také krby na dřevo či krbová kamna, protože interiéru dodávají nejen příjemné teplo, ale také jedinečnou atmosféru.

Častým dilematem ale bývá, zda si raději zvolit levnější, ale méně výhřevné měkké dřevo, nebo tvrdé dřevo s vysokou výhřevností, které je ale dražší. V obou případech už dnes dřevo stačí jednoduše objednat v e-shopu a nechat si ho dovézt až domů.

Měkké dřevo mají u nás velmi populární jehličnany, tedy smrk, borovice, nebo modřín. Snadno se štípá na třísky a velmi rychle s ním roztopíte kamna třeba na chatě, pokud se ochladí. Je ideální v kombinaci s tvrdým dřevem, které hoří pomaleji. Na roztopení použijete měkké dřevo, rychle prostor vytopíte a pak přiložíte tvrdé dřevo, které hoří pomalu, a tak nebudete muset tak často přikládat. Měkké dřevo jehličnanů také obvykle obsahuje smůlu, která nejen usnadní zatápění, ale také dává dřevu jeho nezaměnitelnou vůni. Mezi středně tvrdá až měkká dřeva patří také některé listnáče, například olše a bříza.

Dřevo se dodává v prostorových metrech. Metrová polena dostanete v rovných prostorových metrech (tedy 1 m3 dřeva se zkratkou PRM), kdy jsou jednotlivá polena na sebe naskládána s co nejmenšími mezerami. Kratší polínka s délkou od 30 do 50 cm se dodávají v sypaných prostorových metrech (zkratka PRMS), kdy je dřevo skutečně nasypáno bez ohledu na to, jak velký prostor je mezi jednotlivými kusy dřeva.

Objednat si v e-shopu můžete jak pár polínek balených v pytlích o obsahu 25 l, nebo ve větších kontejnerech o objemu až 10 m3. Malá množství se dodávají jen na Vysočině, ale je možné si objednat velkoobjemový kontejner až do velikosti 60 m3, který e-shop dodává po celé České republice. Více o nabídce měkkého palivového dřeva najdete na webu drevoknezice.cz.